ANTRENÖR ASLA HOCA DEĞİLDİR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bu konuyu son haftalarda inanın tahmin edemeyeceğiniz kadar tartıştık, hatta Almanların dünya futbol şampiyonu olmuş eski bir yıldız futbolcusu ile de konuştuk. Onun da söylediği aynen, ''Almanya'da hoca sadece eğitimde vardır, futbol ise eğitim olmayıp spesifik bir spor türü olup sadece yetenekle ilgilidir dolayısı ile Profesyonel futbolda hoca yoktur sadece yeteneği geliştirici çalıştırıcı ve organizatör vardır''.

 

Türkiye'de öyle şahıslar var ki antrenörlük yapıyor ve kendilerine ''hocam'' diye hitap ediliyor ama adam İlkokulu zor bitirmiş.

 

Hocalık sadece bir bilimi bilmeyenlere öğretmek değildir, önce o bilimi iyi bilmek ve bunu devlet tarafından kabul edilen bir diploma ile ispat edebilmektir. Profesyonel futbolda bütün oyuncular bu iş için milyonlarca Eurolar alıyor, onların öğrenecek neleri kalmış? Antrenörler bunları organize ederler, takım oyununa yönlendirirler. Bugün öyle futbolcular var ki antrenörden çok daha fazla futbol oynamış, çok daha fazla antrenörle çalışmış ve belkide futbolu antrenörden bile daha fazla bilir.

Hoca denecek şahsın herşeyden önce bir mesleği öğretecek temel eğitimi olması lazımdır. Bir lise mezunu spor hocası veya futbol hocası olamaması gerekir çünkü lise eğitimi bu görevin altyapısı için yetmez. Bir de en önemlisi pedagoji var. Bir öğretmenin veya hocanın herşeyden önce pedagoji öğrenmesi gerekir. Pedagojinin ne olduğunu dahi duymamış insanlar antrenörlük yaparlarsa ve onlara hoca denirse bu çok yanlış olur ve neticesi de bizdeki gibi olur.

Bugün Avrupa ve Amerika'nın hiçbir yerinde futbol antrenörlerine hoca denmez antrenör denir Amerikada Coach (koç) denir. Bizde ise hoca deniyor. Bunu da alıştıranlar yine yeterli eğitimi olmayanlar.

Camiilere gidin orda da hoca enflasyonu var, her önünüze gelen hoca...İlahiyat Fakültesi mezunu olmayan nasıl hoca oluyor? İmam Hatip Liselerinden mezun olanlar hoca mı oluyor? Ama benim bildiğim İlk ve Ortaokulu zor bitirmiş ama kendilerine hoca denen o kadar çok insan var ki...

Milli Eğitim okullarda kime hoca denir, kime denmez öğretmelidir.

Hoca öğrencisine şöyle dedi, deniyor. Öğrenci kim? 20-30 Milyon Euroyu sadece birkaç yıl için cebe indirmiş bir Profesyonel futbolcu mu öğrenci oluyor? Paralı okul bilirdik te, bu da paralı öğrencilik herhalde...!

Bakıyorum ülke'de hemen her lise'de basketbol sahası var ama 1.ci ligde oynayan takımların çoğunda Türklerden çok yabancılar oynuyor.

80 Milyonluk ülkenin sporunda yabancı futbolcu, basketbolcu hatta atletizmde bile çok sayıda yabancılar var, antrenörlerden çok sayıda yabancı var ama yöneticilerden hiç yok. Acaba bu nedendir? Yöneticiler çok iyi ama sporcu ve antrenörler kötü diye mi yurtdışından alıyoruz acaba? Ne dersiniz?

Futbol'da da, diğer spor branşlarında da mutlaka acilen kapsamlı bir reform yapılmalı, temelde eğitimi belli bir düzeyde olmayan kişilerin ''hoca'' kisvesi altında çalışmalarına izin verilmemeli. Şunu unutmamak lazım ki iyi sporcu olmak iyi antrenör olmak demek asla değildir.

Bu kafa ile devam edilirse bir gün futbolda da bütün oyuncuların yabancı olacağa benziyor.


İzlenme: 613
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR