ANNE KIZLIK SOYADI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Almanya'da Hamburg şehrinde dünyanın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank Şube Müdürü ile konuşuyorum. Birden bana "sizin bankalarınız halka dürüst hareket etmiyor" dedi. Birden şaşırdım ve nedenini sorunca, "Bizden program kopya etmişler ve anne kızlık soyadı soruyorlar halbuki sizde soyadı kanunu 1934 yılında başladı. O zaman yaşlı olanlar yalan isim vermeye zorlanıyor" dedi.

Düşündüm adam haklı idi, hatta bu konuda çok yazılar yazıldı, Bankalar Kuruluna kadar gitti ama maalesef bir hamle yapıp bu büyük kusuru düzeltemediler.

Hiç kıvırtmadan "haklısın, bunu herkes biliyor ama değiştirecek birisi çıkmadı" dedim. Benim de durumum aynı, bana da "at kafadan bir isim" diyor banka görevlisi, bende yalan söylersem unuturum dediğimde, suratıma bakmakla yetiniyor.

Böyle birşey Türk bankalarına hiç yakışmıyor.

Olmayan bir şeyi bile bile "at kafadan" demek bilhassa bir banka için ayıp bir şeydir, o zaman soruyu değiştir bir şifre al.

Şimdi annesi 1934 yılından evvel evlenmiş birinin kızlık soyadı yok. Bu soruya ne cevap verecek? Elbette yalan söyleyecek.

Bakın Hamburg Alman Banka Şube Müdürü dahi durumu biliyor. 

Utanılacak bir durum değil mi?

Ondan sonra Avrupa bizi küçük görüyor diyoruz, bu durumda büyük mü görsün?

Bu ve benzer durumlar çorbaya sinek düşmüş misalidir. O çorba değiştirilir, içilmez.  Biz ise o çorbayı içindeki sinekle içiyoruz.

Şimdi bu bankalar ''anneannenin TC Kimlik Numarasını ver'' dese ne olacak? ​

Başka bir yer olsa anlarım ama banka bir güven kurumudur, herkesin birikimini emanet ettiği yer ve size, anne kızlık soyadı olmadığını duyunca yalan söylemenizi tavsiye ediyor.

Bankalara bir bakın, belli bir yaşın üzerindeki BÜTÜN müşterilerinin anne kızlık soyadı YALAN ve uydurulmuş.  Aksini ispat eden varsa hodri meydan.​

Her ​ ​ zaman "balık baştan kokar" dedik dolayısı ile bu banka personelinin ayıbı değil, tamamen en başta Türkiye Bankalar Birliği isteseydi bu ayıbı şimdiye kadar çoktan bertaraf etmişti ama anlaşılan istemiyor. 

Bu işte tartışılacak hiçbir soru yoktur, soyadı kanunun çıktığı yıl bellidir ve sorulan soru da "anne kızlık soyadı" olduğuna göre cevabı çok açık ve net.

Belki düşünebilir ve sorabilirsiniz, bu durum Avrupa'da olsaydı ne olurdu diye. Bu durum Avrupa'da olsaydı en az 200 Avukat anında mahkemeye müracaat eder, gerekirse Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e kadar gider ve bu şekilde yalan beyan verilmesine mani olurdu. 

Bunu yapmıyoruz sonrada hukuk devletinden şikayet ediyoruz...


İzlenme: 675
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR