ANKET VE ARAŞTIRMALAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün artık tüm çağdaş ülkelerin siyasetçileri  hemen herşeyde araştırma kurumları ile birlikte çalışarak devamlı olarak halkın nabzını tutarlar.

Bugün şu saatte mesela bir seçim için  Almanya'da hangi partinin ne oy alacağı çok az bir yanılma ile bellidir. Halkın neye hangi gözle baktığı liderler tarafından bilinir.

Bakıyorum AKP de aynı şeyleri yapıyor. Akil adamlar arasında birkaç tane eski sınıf arkadaşlarım vardı onlarlada konuştum. Gittiler ve Anadoluda bazı konularla ilgili halkın nabzını tutup gelip bilgi verdiler, siyasette ona göre adım attı.  Mesela Cumhurbaşkanlığı için AKP hala araştırmalarını sürdürüyor ve alacakları neticeler onları doğru yönlendiriyor.

CHP veya MHP'nin böyle birşey yaptığına ben fazla inanmıyorum zira Cumhurbaşkanı adayı için halk araştırması yapmadılar, bu konuda hiçbir araştırma yapmadıklarına inanıyorum. Büyük ihtimalle Sayın Süleyman Demirel'in tavsiyesi ile karar verdiler.

Bu ve benzer sebeplerden dolayı CHP yıllardır hiçbir seçimi kazanamıyor.  Bu bilgisayar ve internet varken hala daktilo ile uğraşıp posta ile  mektup göndermeye benziyor.

Bugün artık siyasilerin en büyük silahı araştırma kurumları olmalı, halkın ne düşündüğünü bilmeyen bir siyasi partinin seçim kazanma ihtimalı yok halbuki halkın düşüncesini bilmesi partileri doğru yola yönlendirecek ve muhtemelen seçim kazanmalarına sebep olacak.

Dikkat edin muhalefet partileri araştırma kurumlarını bence kullanamadılar veya istemediler netice hüsran oldu.  Halbuki araştırma kurumları ile çalışmış olsalardı belki Genel Başkan bile başkası olabilirdi. Maalesef bazı siyasi partilerin başlarında olanların koltukları altlarından gidebilir korkusu ile bu araştırma kurumlarına inanmazlar ve uzak dururlar. Mesela CHP bunu Deniz Baykal zamanında çok yaptı bir ara barajı bile geçemediği oldu. Önemli olan altlarındaki koltukların gitmemesi idi. Sonunda bazı kasetler çıkarak bu işi çözer gibi yaptı ama fazla birşey yine değişmedi.

Siyasi partilerin Başkanları veya yöneticileri kim olursa olsun mutlaka araştırma kurumları ile birlikte çalışıp halkın nabzını tutmaları şart. Ona göre halkın tuttuğu bazı kişilerin önemli makamlara getirilmesi gerekir. Aksi halde değişen hiçbir şey olmaz ve her seçimde olduğu gibi oyu artar ama seçimi kaybeder.  


İzlenme: 1432
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR