ANAYASA‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçenlerde ''Anayasa Değiştirilebilirmi?'' başlığı ile bir yazı yazmıştım. Sağolsunlar bazı hukukçular cevap yollamışlar. Bir tanesini aşağıda aynen paylaşıyorum.

     "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim."

      Getirilen yorum:  Anayasa'nın 81.ci maddesi gereğince yukardaki şekilde yemin edildiğine göre , yeni Anayasa yapılması halinde lafsen ve asgari olarak bu yemin ihlal edilmiş olacaktır denilebilir.

      Yukardaki kısmı bir hukukçu vatandaş yazmış.

      Bu durumda Anayasa nasıl değişecek? Bu önemli bir konu zira iktidar partisi Anayasa'yı değiştirmek istiyor. Haklı olabilir zira Anayasa 1982 yılından kalma hayli eski. Zaten bazı maddeleride değiştirildi, onlar nasıl değiştirildi o da bir ilginç durum. Eğer yemin edildi ise ister bir maddesi, ister hepsi, aynı olmalı...Ben hukukçu değilim ama mantık olarak Anayasa'nın değiştirilmesi referandum ile ve Milletvekillerinin yeniden yemin etmeleri ile mümkün olması lazım gibi geliyor...

     Yine batı medeniyetinde birçok ülke Anayasasına baktığımız zaman 1.ci maddesinde ''İnsan Onuru Dokunulmazdır'' yazar. Yani herşeyden önce insanın onuru gelir. Bizde böyle bir madde varmı bilemiyorum, belkide önemli değildir diye yoktur.

     Anlaşılması güç bir durum var.


İzlenme: 948
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR