ANAYASA DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar evvelki gün Almancaya tercüme edilmiş olarak başta Almanya ve Avrupa ülkelerinde eski Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Sabih Kanadoğlu imzalı bir yazı internette dolaşıyordu.  Merak edip okudum.

 

                Sabih Kanadoğlu bugünkü Meclis'in Anayasa'yı değiştiremeyeceğini zira tüm Milletvekillerinin bu Anayasa'ya sadık kalacaklarına yemin ettiklerini bildiriyordu. Ancak bir referandum yapılarak halkın Anayasa değişikliği istediği öğrenildikten sonra oluşturulacak bir kurucu Meclis ile ancak Anayasa'nın değiştirilebileceğini yazmış.

 

                Tabii hukukçu vatandaşlarımız bunu değerlendirecekler ama hukukçu olmayan birine bu iddia sanki makul geliyor. Milletvekilleri Anayasa'ya sadık kalacaklarına yemin ediyorlar sonrada Anayasa'yı değiştiriyorlar, acaba olurmu?

 

                 Anayasa'nın değiştirilmesi bencede bir ihtiyaç olmalı ama değiştirme şeklide çok önemli. Muhalefet Partilerinin bu gibi şeylerle ilgilenmediği belli oluyor. Demokratik Hukuk Devletinde birçok teknik hukuki konular olması çok normal ancak bunların halka anlatılmasıda, halkın anlamasıda gerekir.

                 Aksi halde yazı-tura atar gibi seçimlerde oy vermekte bu milletin geleceğini yaralayabilir.

 

                 Aslında hukukçu vatandaşlarımız bu duruma halkında anlayacağı dilden öz bir şekilde açıklık getirseler, hem halkımız, hemde Muhalefet Partileri öğrenmiş olur.


İzlenme: 1116
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR