AMERİKA'YI İYİ TANIMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar zamanla Amerikalı eski arkadaşlarımla da uzun uzun konuşuruz, Amerika'yı tam manası ile anlayan halklar içinde çok değişik düşünceler var. Örneğin şu anda 330 Milyon Amerikalıya tek tek sorsanız kaç tanesi Türk askerinin Suriye'de olduğunu veya "zeytin dalı operasyonunu" bilir?  Tahmin ve tasavvur dahi edemeyeceğiniz kadar az.

1950'li yıllardan beri Amerika Kore ile sonra Vietnam ile , daha sonra önce Rusları Afganistana yolladı, Ruslar yüzüne gözüne bulaştırdı bu sefer kendi girdi.  Libya'yi dağıttı, Irak'ı perişan etti.

Amerika ve modern kapitalizmi bilmeyenler 10 binlerce kilometre uzaktan hemen karar veriyor Amerika hepsini kaybetti...diyorlar.

Amerika'lı işi bilenler ise gülüyorlar ve "bırakın öyle düşünsünler" diyorlar.

Amerika'nın her yerde kaybettiğini sananlar acaba biliyormu Amerika bunları niye yaptı ve ne istiyordu?

Ne istediğini açıklamak zorunda da değil hani, o da ayrı...

İşin içyüzünü bilmeden kaybetti derseniz sizde Amerikan halkının Suriye konusunda olduğu gibi cahil kalırsınız.

Amerika bütün girdiği sürtüşme ve silahlı çatışmalarda istediğini fazlası ile elde etti. Etmeyecek olsa Amerika tek bir dolar bile harcamazdı.  Amerika ne Kore'ye, ne Vietnama, ne Libya ve Irak'a oraları istila etmek maksadı ile savaşa girmemiştir. 

İstediği şeyi almak için bu hareketlerde bulunmuş ve istediğini almış ve bırakmıştır.

Daha açık ve net anlatabilmek için bir basit örnek vereyim, "adamın cebinden arabasının anahtarını istiyor ama adam vermiyor. O zaman adamı dövüp anahtarı alıyor" dışardan seyirciler bilmediği için sadece olaya savaş diye bakıyor aslında hedef anahtar " ve anahtarı alıyor...

Bakınız... Daha bugün Amerika'da arabanın deposunu doldurdum 57 litre süper benzin ve 21,--Dolar verdim. Birde Marmaris'te doldurmuştum geçen hafta,  yaklaşık 55 litre ve 324,--TL verdim.  Yani biri 21,--Dolar diğeri aynı miktar 81,--Dolar. Arada aynı miktar benzinde tam 60,--Dolar fark var.

Bilmem anahtarı anlatabildim mi, anladınız mı?

Herhangi bir ülke düşünün, küçük veya büyük,  Petrol fiyatları hayati önem taşır. Başta bütün taşımacılık petrole bağımlı. Artık eşek sırtında sebze, meyve gelmiyor. Dolayısı ile herşey zamlanıyor ülkeler fakirleşiyor.  Amerika gibi 330 Milyonluk ülkede benzin 5 sene evvel ne ise şimdi de aynı fiyat.  Bu nasıl mümkün olabiliyor, hiç düşündünüz mü?

Bir de Amerika'da günde kullanılan Petrol miktarını düşünün. Türkiye'nin en az 50 misli fazlası. Hükumet litreye 1 Amerikan Centi vergi koysa günlük vergi getirisini düşünün...Trilyon dolarlar tutar.  Ama 1 kuruş bile zam yapmıyor.

Son olarak Amerika'yı iyi tanımak için Hitler gibi hata yapmayıp önce Yahudileri çok iyi tanımak gerekir.  Bunları bilmeden ahkam kesmek kendini tatminden ileri gidemez.


İzlenme: 449
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR