AMERİKAN YARGI BAĞIMSIZLIĞI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika'da yargı bağımsızlığı çoğu dünya ülkelerine benzemez. Amerika'da yargı tamamen bağımsızdır yani Amerika'nın seçilmiş Başkanı yargıya bırakın emir vermeyi, rica bile edemez.

Zaten Amerikan Başkanı Başkanlık yeminini yargı önünde eder bizdeki gibi etmez.

Amerika'da yargı inanamayacağınız kadar güçlü ve bağımsızdır. Her hukukçu mevkii ne olursa olsun buna destek verir.

Amerika'da yemin çok önemlidir, insanın onur ve şerefini bağlar.

Şimdi herhangi bir sanık veya şüpheli için Amerikan Başkanı mahkemelere tek kelime söyleyemez. Buna bu şekilde alışılmıştır, istisna düşünülemez.

Sanığın yaptıklarını Amerikan kanunlarına göre kanıtlarsınız o zaman mahkemeler tarafsız karar mutlak verirler. Amerikan kanunlarına göre kanıtlamak ne demektir?  Bunun en basit cevabı %100 suçun işlendiğini karşı tarafın kanuni haklarını ihlal etmeden kanıtlamaktır yani kanunsuz yapılan hiçbir şey Amerikan mahkemelerinde hoşgörülmez. Örneğin telefon dinlemenin mutlaka makul hukuki sebebi olmalıdır aksi halde hem geçersiz sayılır, hem de başkasının kanuni hakları ihlal edilmesinden dolayı dinlemeyi yapan ve yaptıran cezalandırılır. Bu nedenle genelde hep hakim'den yazılı izin alınarak yapılır.

Şahsen şahit olduğum polisin esrarcıyı tutuklayıp sonra mahkemede tutuklama için makul sebep olmaması dolayısı ile hakim tarafından serbest bırakılıp tutuklayan polise ihtar verildiğini yüzlerce defa gözlerimle gördüm.

İlk sorulan "neden ve niçin" sorusuna eğer mahkemece kabul edilebilen hukuki kanıtlı bir cevap veremezseniz mesleğiniz tehlikeye girer.

Yabancı Emniyetçi ve hukukçu arkadaşlarım "televizyonda görüyoruz polisler teröristlerin ellerini arkadan plastik kelepçe ile bağlamışlar ve enselerinden aşağı bastırıyorlar, bunu neden yapıyorlar?"diye sordular. Bu soruya batıyı tatmin edecek bir cevap vermek çok zor.  Amerika veya Avrupa'da bunu hemde televizyonların önünde yapamazsınız çok ağır cezalar alırsınız. Sanıklara eziyet edemez, kötü muamele yapamazsınız çünkü onlar bilemezsiniz beraatte edebilirler. Cezaları sadece Yargı verir, başka kimse veremez. Mantık aynen bu.

Zaten sordukları ilk soru "neden şüphelilerin başlarını aşağı bastırıyorlar". Bu durum hiç şüpheniz olmasın Amerikan mahkemesinde de gündeme mutlaka gelecektir.

Yani bazı şeyler çok hassastır, tutuklayıp kelepçelediğiniz bir şüpheli artık devletin zimmetindedir ve onun suçlu olup olmadığına sadece yargı karar verecektir. Bu karar verilip Yargıtay onayana kadar bu kişiler suçsuzdur. Onlara yapılan herşeyden devlet sorumludur.

Yukarda da belirttiğim gibi Amerika'da yargı'ya hiçkimse baskı yapamaz, tesir ve rica bile edemez.

Kasım'da seçimlerde muhtemelen gelecek olan yeni Başkan'da yine koyu bir hukukçu olacağını unutmayalım.


İzlenme: 964
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR