AMERİKAN GENEL SEÇİMLERİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün Amerika'dan  İngiltere'ye birkaç gün sonra da Almanya'ya hareket edeceğim. Halen Amerika'da en önemli konu 8 Kasım Amerika Başkan seçimleri.

Bildiğiniz gibi Amerikan yasalarına göre bir Başkan en fazla 2 defa 4 yıl için seçilebiliyor. Uzatmak, yeni kanun çıkartıp kıvırtmak mümkün değil. Obama demokrat partiden 2 defa seçildi ve şimdi bırakacak. Yerine kim gelecek? Yine demokratlardan Hillary Clinton var ama bir de Cumhuriyetçilerden Donald Trump. Trump'un seçimleri kazanması bana daha mümkün gibi geliyor çünkü Amerikan halkı 8 yılda bir parti değiştiriyor yani son 8 yıl Demokratlardı, şimdi Cumhuriyetçiler diyecek gibi görünüyor.

Trump ise milliyetçilik ve Amerikancılığı öne çıkarıyor, bu Amerika'da hiç olmamıştı bilhassa son 30-40 yıl içinde. Trumpu dinliyorum televizyonlarda "Çin'den hiçbir şey almayacağız herşey bizde var ve biz imal edeceğiz" "Nato olmayacak, biz bedava başka ülkelerin fedaisi olmayacağız. İsteyen parayı verir o ülkeyi koruruz yoksa ne hali varsa görsün", "Amerikaya yabancıları sokarken çok daha sıkı kurallar uygulayacağız, Amerika herkesin faydalandığı ve yolgeçen hanı olmayacaktır" "Teknoloji bizde, zenginlik bizde, petrol bizde ve biz sanki dünyanın babası gibi her işe karışıyoruz, yesinler birbirlerini bizi ilgilendirmiyor ancak menfaatlerimize dokunulduğu an tepelerine bineriz".  Bütün bu söylediklerini Yahudi zenginleride destekliyor. Bu da Trump kazanması halinde İsrail'in Ortadoğu'da çok daha önem kazanacağı ve kilit ülke olacağı anlaşılıyor.

Amerika çok zengin, bugün 20,--Dolara bir büyük otomatik vites arabanın deposu doldurulabiliyor. Yerini bilirseniz herşey oldukça ucuz. Malların çok büyük bir kısmı Çin, Malesya, Vietnam, Bangladeş, Pakistan gibi ülkelerden ithal ediliyor. Trump bunu kesin durdurmak ve herşeyin Amerikada imal edilmesini istiyor.

Eğer böyle olması halinde 2 Milyar nüfus olan Çin ve diğerleri büyük mali krize gireceklerdir. Nato'nun olmaması birçok eski Nato ülkesini kendi savunma sistemini kuvvetlendirmek için para harcaması demektir.

Trump'un seçimleri kazanması halinde dünya büyük değişime girecektir, bunun aksini iddia etmek çok yalnış olur.


İzlenme: 988
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR