AMERİKAN ADALETİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar başlıkla ilgili bazı bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim çünkü tam 37 yıl Amerikan Emniyetinde görev yaptım. Türkiye'de büyük çoğunluk bilmiyor, bunu televizyon konuşmalarından veya gazete yazılarından anlıyorum.

Örneğin bazı yetkili kişiler "en ağır şekilde cezalandırılacaklar" sözcüğünü kullanıyor bunu Amerika'da söyleyemezsiniz, davaya müdahaledir. Cezanın ağır mı, yoksa hafif mi verileceğine siyaset değil yargı karar verir.

 

Şimdi Fettullah Gülen isimli kişinin Türkiye'ye iadesi için Amerikan Büyükelçisi veya Amerika Başkanından söz bekleniyor ancak ikisinin de böyle bir söz verme yetkileri yok. Amerika'da Başkan olmak bütün yetkileri kendisinde toplamıyor.

Amerikan kanunlarına göre, kuralların aynen uygulanması için onbinlerce hukukçu göz ucu ile takip eder, Türkiye'nin Adli iade talebi  Dışişleri kanalı ile önce Amerikan Savcılığına verilir, savcılık inceledikten sonra gerek görürse mahkemeye gönderir ve Hakim karar verir. Bunda ne Amerikan Cumhurbaşkanı, ne de başka birinin etkisi olabilir. Bundan sonrada muhatabın karara temyiz hakkı vardır. Ayrıca şu an Amerikan Başkanı da, eşi de ülkelerinin en ünlü eski hukukçuları, muhtemelen gelecek olanda yine bir hukukçu.

Şimdi Amerika bizim stratejik ortağımız bize kıyak yapsın dersek, bu sefer hiç başarılı olamayız. Hukuk devleti prosedürlerine inanılmaz derecede bağlıdırlar çünkü yapacakları en ufak yanlış cezalandırılır. Bunu Amerika'da 5 yaşında öğrenmeye hatta ezberlemeye başlatılırlar.

Örneğin Amerika'da çok uzun yıllar önceden tatbik edilmekte olan "makul şüphe" kanunu ile ilgili binlerce Polis kanuna tam uymadıkları için Amerika'da görevlerine son verilmiştir. Hukuk devleti prosedürlerine gelince hiç af ve tolerans yoktur. Yukarda da yazdığım gibi tüm hukukçular ve insanlar takipcisidirler.

Bunda Başkan veya herhangi birinin en ufak etkisi olamaz, olması halinde kendisini istifaya kadar götürür.

Gönderilen veya gönderilecek kanıtlar eğer Amerikan hukuk kurallarına uyuyorsa iade edilebilir, aksi halde edilemez.

Bunun tek istisnası var o da aynı Öcalan'ın getirildiği gibi İsrail'in devreye girmesi. Onlarda bedava girmiyor ama Amerika'da sözleri belki de herkesten çok geçer, bu da ayrı bir gerçek.

Çok yıllar evvel Almanya'dan Türkiye'ye başkasının pasaportu ile gidip köylüsünü öldürüp dönen Türk vatandaşını iade ettirmek için merhum dostum zamanın Dışişleri Müsteşarı Kamuran Gürün aylarca uğraşmış, gidip gelmiş sonunda başarılı olamamıştı. Tasarlanmış bir cinayeti dahi zamanın Alman kanunlarına uygun hazırlanmadığı için iade talepleri reddedilmişti.

Sanırım en önemlisi herkesin herşeyi en iyi bilmesinden kaynaklanıyor.

 


İzlenme: 910
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR