AMERİKA VE TRUMP

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar birkaç günden beri Amerika'dayım ve Amerikalı arkadaşlarla siyaset konuşuyoruz. Hemen hepsi Başkan Trump'u eleştiriyor. " Hillary Clintonu seçmemek için kim olsa seçimi kazanırdı ama böyle olacağını beklemiyorduk, bu adam ülkeyi şirket yönetir gibi yönetmek istiyor. Buna mani olmak isteyenler var ve dışardan çok çirkin görünüş oluşuyor" diyorlar.

Hiç kimse Trump'tan korkmuyor, çok ağır yazılar yazılıyor basında.

Amerika'nın "Suriyelileri" ise Meksikalılar, bazı yerler tamamen sanki işgal edilmiş gibi.  İngilizce bilmeyen o kadar çok çalışan var ki, şaşırıp kalırsınız, bunlar hep akrabalık nedeni ile başka ülkelerden gelenler.

İşin esasına bakarsanız 330 Milyonluk Amerika'yı en fazla 1000 kişi yönetiyor ve onlar ne derse o oluyor.

Bunlar eski kızılderililer, 49 Milyon Alman asıllılar, kızılderililer, Afrika kökenli zenciler ve Avrupa ve Yahudi kökenli Amerikalıların hiçbir şey umurunda bile değil. Amerika dışında hiçbir şey onları gıdıklamıyor. Türkiye nerede diye sorsanız çoğu bilmez.

Yöneten 1000 kişi ise dünyanın en ileri teknolojisinin kendilerinde olduğunu biliyorlar, herşeyden haberdarlar, onun için de çok rahatlar.

Çin, Rusya filan bunlar Amerikanın kuyruğunu bile titretemez çünkü hiçbirinde Amerikanın elinde olan para ve teknoloji yok.

Trump'tan sonra Amerika'da fiyatlar artmış, yaklaşık % 10-15 gibi bir fiyat artışı var, Türk Lirası da düşünce Amerika bayağı pahalı olmuş gibi görünüyor.  Amerikalı Maliyeci Üniversite hocaları ise Türkiye'de en az % 30 bir enflasyon olduğunu iddia ediyorlar.

"1,--$ sıfırlar kalktıktan sonra hemen hemen 1,--TL ye eşitti, bugün ise 4 misli" diyorlar.

Yabancı Mali kuruluşlar Türkiye'nin kredibilitesini açıklıyorlar ve dünya yapacağı yatırımı ona göre yapıyor.

Lobi derseniz "sıfır" dersem sizleri yanlış bilgilendirmiş olurum, sıfırın çok altında. Kürtler bile çok daha iyi lobi yapıyorlar.  Maalesef bu lobi işini Türkler öğrenemedi, halbuki en önemli şeylerden biri hatta başta geleni.

Çok üzücü...

Çene ve bilgiçliğe gelince mangalda kül bırakmayız ama yabancı ülkelerde lobi deyince kaybolup yok oluyoruz. Diğer yandan bütün Avrupa'da yaklaşık 4,5 - 5 Milyon insanımız var ama kullanamıyoruz, bir kısmını da küstürmüşüz.

Türkiye herşeyi bir tarafa kısa süre bırakıp lobi nasıl yapılır bunu iyi öğrenmesi lazım yoksa başı beladan kolay kolay kurtulmaz.


İzlenme: 468
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR