Amerika ve Rusya

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Amerika Suriye konusunda sanki geri adım attı gibi duruyor. Putin'in teklifini hemen kabul ettiler, teklif iyi diye değil, işlerine geldiği için.

 

 

Amerika'da 40-50 yıllık çok yakın arkadaşlarım, aile dostlarımız var ve çok sık olarak internet üzerinde konuşuruz. İnşallah yakında tekrar gidiyorum. Suriye konusunda ne Amerikan halkı, ne de tüm Avrupa halkı müdahale edilmesini istemiyor. Eğer böyle olmasaydı Obama'yı kimse durduramazdı.

Amerika'da ki birçok büyük gazeteler ve köşe yazarları ''biz niye karışıyoruz, kendi orduları yapsın'' diye başlıklar attılar ve Mısır'da ki durumu göz önüne getirdiler.  Amerika 300 Milyon nüfuslu bir ülke, eğer bir referandum yapılacak olsa, tahmin ederim %90 çoğunluğu savaş istemiyor, Suriye'ye tek bir maytap bile atılmasına karşılar.

 

Herkesin tercihi bu gibi sorunların diplomatik yolla çözülmesinden yana, olmazsa ambargolar koyarak herşeyin çözülebileceğine inanıyorlar.

 

Diğer yandan yine çok yüksek oranda Amerikan halkı Mısır'da yapılan darbeyi  destekliyor. Zaten Mısıra verilen paralarda bunu gösteriyor. Mürsi'nin çok koyu şeriat kanunları getirmesini istemiyorlar.  Avrupa'da aynı şekilde düşünüyor.

Aynı zamanda Ortadoğu'da şeriat kanunlarının İsraile büyük zarar verebileceğine inandıkları için karşılar.

 

Şurası tartışmasız kesin ki, ne Amerika, ne Avrupa, ne de Rusya İsraile kimseyi dokundurmaz. Eğer bir yanlışlık yapıpta herhangi bir Ortadoğu ülkesi İsraile bomba filan atacak olursa yandı gülüm keten helva, bakın o zaman ölü adedini saymakla bitiremezler...

 

Dış politika artık eskisi gibi değil, çok hassas ve ince ilişkiler içinde yürüyor.


İzlenme: 1197
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR