AMBULANSLAR VE YOLLAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar televizyonlarda sürücülerin Ambulanslara yol vermesi için reklamlar yapılıyor. Bunu yaptıranlar hiç mi teknolojiyi takip etmiyorlar ?

Çok ucuza yaklaşık 50,--Dolara içten cama yapışan kameralar var. Devamlı çekiyor ve kimin yol vermediğini görmek mümkün. Kesersin ağır bir cezayı bir daha sefere Ambulansı gören yolu açar. Ama şaka gibi 40,--TL kesersen o zaman kamerayı alıp masraf etme işe yaramaz.

İstanbula gittiniz ise mutlaka görmüşsünüzdür caddeler tamamen dolu ve Ambulans siren çalıp bekliyor. Hem ağlanacak ama hem de gülünecek bir hal.

Bu trafiği gören hiçbir Avrupalı bize fazla kıymet vermeyecektir. Batı da benzer trafik yok mu? Elbette var ama ambulans sesini duyunca yollar hemen açılır, gereğinde kaldırıma çıkar arabalar ama yol verir.

Bizde hertarafa arabalar park etmiş ve zaten sokak veya caddenin yarısı kullanılamıyor , diğer yarısı da tıkalı Ambulans nerden geçecek?

İçinde yaralı veya hasta var, acile yetiştirilmesi gerekiyor kimin umurunda?

 

Trafik, Belediye, Valilik, Devlet bu işe el atmazsa kendimizi dünyayı acınacak hale getiririz.  Çözmesi en kolay iştir, çekiciye filan hiç lüzum yok. Kaldırın caddelere, sokaklara park etmeyi yasak edin. Park yerleri yapın hertarafa. Her boş arsayı park yeri yapın. Yanlış park etmenin cezasını arttırın bakın iş nasıl çözülecek ve trafikte rahatlayacak. Heryerde mobese kameralar var zaten görüyorsunuz kimin nereye park ettiğini.

Yani herşey ellerinde ama yapmıyorlar, acaba neden?

Asıl soru budur neden bunu yapmayıp trafiği rahatlatmıyorlar?

 

Şimdi bakıyorum Marmaris'te de ana yol yeniden yapılıyor. Düşünüyorum şimdiye kadar kaçıncı defa yapılıyor? Görünüşe göre güzel oluyor ama bekleyin sağa ve sola 5 dakika, 1 dakika diye park edecekler ve güzelim yolun yarısı gidecek. Buna mani olamazsanız yola harcanan paraya yazıktır. Yollar park edilsin diye yapılmıyor, araçlar rahat yürüsün gideceği yere gitsin diye yapılıyor. Ama bizde iki adım yürümemek için gideceği yerin önüne park eden o kadar çok ki...

Buna çare bulunamazsa trafik düğümü hiçbir şekilde çözülemez.


İzlenme: 803
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR