ALMANYA'NIN ZENGİNLİĞİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 1980 lerde Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin Avrupa Ordusunun üst kademelerinde görev yapmış olan bir emekli Amerikalı General ile Frankfurt'ta karşılaştım. Çok eskiden tanıdığım ve bayağı yaşlanmış ama buna rağmen çok sağlam görünen General ile görüşürken konu AB ile Türkiye ilişkilerine geldi ve bana çok iyi tanıdığı Almanlardan bahsetti. Çok ilginçti ve sizlerle paylaşmak istedim.

Herşeyden evvel Almanların çalışkan filan olduklarına kesinlikle inanmıyor 2.ci dünya harbi sonrası tam tersine tenbeldirler gösterişi çok severler, paraya taparlar diyor. ''Tamamen dedelerinin yaptıkları ile yaşıyorlar, onların yaptıklarını kullandılar, modernize ettiler ve satarak para kazanıyorlar''.

Başladı Asprin'den saymaya, Röntgen, Volkswagen, Mercedes, Thysen/Krupp ve daha birçok silah ve tank isimlerini. Almanların meşhur Tornado harp uçakları ile Leopard Tankları bile dedeleri tarafından bulunmuş araştırılmış şimdikiler sadece modernize etmiş. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tabancası olan Heckler & Koch bile yine Almanların dedelerinin buluşu.

''Grundig, Körting, Nordmende, Telefunken gibi zamanında dünyanın en iyi elektronik icatları da hep dedeleri tarafından bulunmuştur, bugünkü Almanya öyle tahmin edildiği gibi dedelerine benzemez dejenere olmuştur''.

Bunları yapanlar asıl 2 Jenerasyon öncesi, Werner Von Braun, Otto Hahn, Albert Einstein, Konrad Wilhelm Röntgen ve daha birçok profesörlerden söz etti, ''daha o zaman uzaktan kumandayı buldular'' dedi.  Döndü sordu ''söyle bana Almanlar 2.ci dünya harbinden sonra ne icad etti? Hiçbir şey, sadece dedelerinin yaptıklarını modernize edip sattılar ve bugün bile para kazanıyorlar''.  ''Bir de eski Alman/Yahudi mucitler var onları unutmayalım, çok büyük şeyler icat ettiler''.

''2.ci dünya harbinde biz Almanyayı bombalarken bilhassa dikkat edildi ve önemli yerler mümkün olduğu kadar bombalanmadı zaten Naziler de oralara saklanmamaya gayret gösterdiler bombalanmaması için''

''Almanlar sistem topluluğudur, sistemi kur yeter, herkes ona ayarlıdır lider sistemin işleyip işlemediğine bakar, onun dışında başka birşey yoktur. Sistemi aksatan varsa hemen gereğini yaparlar ve zaten göze de batar. Buna çalışkan veya mucit diyemezsin sadece bir sistem akımı ve sistemin kontrolü''.

''Bugün Almanya'nın AB'nin yükünü taşımasının tek sebebi dedelerinin icatlarıdır, bence pazarlamak için zorluk çekmediler. Mercedesi, Volkswagen ve diğer markaları zaten dünya biliyordu''.

''Dikkat edecek olursak Almanların en çok satan ve para getiren malları hep eskiden design edilmiş veya yapılmış dünyaca tanınan mallar, yeni ve çok özel olan birşey yok''.

Amerikalı Generalin söylediklerini çok ilginç bulduğum ve hiç böyle düşünce aklıma gelmemiş olduğu için şöyle bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçti. Bir zamanlar Ford Taunus vardı kapış kapış satılırdı, Telefunken , Nordmende, Grundig televizyonlar, tapeler nerede ise Almanya'ya her gelen turist alırdı. Her Türk işçisi elinde bir çanta radyo ile tatile Türkiye'ye gelirdi.  Röntgen cihazları ve onların yakın akrabası MR ve Computer Tomografi cihazları bütün dünyaya satıldı. Bunlar gibi daha neler neler hepsi bugünkü Almanların dedeleri tarafından icad edilmiş, design edilmiş ve tüm dünya tanıyor. Sadece Volkswageni ve Mercedesi düşünün yeter.

Amerikalı General aslında çekirdeğe inip düşünürseniz haklı. Bugün icatları artık eski Alman/Yahudilerinin Amerikaya göç etmiş torunlarının torunları yapıyor. Örneğin Apple gibi. Almanya ise dedelerinin mirasını yiyor...


İzlenme: 933
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR