ALMANYA’DAN HABERLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün çok ilginç bir olayla karşılaştım. Tüm Alman Televizyon, Radyo ve yazılı basını Alman Hükumetinin resmi bildirisini duyurdu. "Türkiye'den siyasi olarak muhalefet yaptıkları için soruşturma açılanlar Almanya'ya kabul edilecekler ve kendilerine geçici pasaport verilecek".

Böyle birşeyi Alman hükumeti hiçbir Nato müttefikine yapmamıştı, ilk defa oluyor.

Bu resmen bir boykot hatta bir çeşit ambargo.

Yani açıkça gel muhalefetini burdan yap diyor.

Bildiğiniz gibi Almanya bugün Amerika'dan sonra dünyanın en zengin ülkesi. Teknolojide dünya tarihinin mücitleri. Bugün bile birçok hükumet ve üstdüzey bürokratlar hemen hemen dünyanın her ülkesinde Alman malı Mercedeslere biner.

Almanya dişini gösteriyor bir yandan da "ambargo yerine diyalog istiyoruz" diyor.

Anlaşılan Almanya değil, tüm Avrupa Birliği kendilerine alenen televizyonlarda yapılan tehdit ve hakaretlere şimdilik bu şekilde cevap veriyorlar.  Türkiye ithalat ve ihracatının % 50 sini AB ile yapması diğer yandan Rusya ile sadece % 2 seviyesinde olmasıda basın yolu ile Alman halkına bildiriliyor ve bir ambargo durumunda Türk halkının çok büyük sıkıntılar yaşayacağı belirtiliyor.

Bu haberler gün boyu televizyonlarda altyazı olarak geçiyor.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde bulunan yaklaşık 3,5 Milyon Türk asıllı insanda oldukça tedirgin. Bu sürtüşmede kendilerine nasıl yaptırımlar gelebileceğini hesap ederek gergin durumda bekliyorlar.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın televizyonlarda söylediği "53 yıldır AB kapısında bekletiyorlar" sözüne de cevap olarak

" biz sizi AB ye alacağız diye garanti ve söz vermedik hatta isterseniz özel imtiyazlı ülke olarak statü yapalım dedik siz istemediniz" diyorlar. Yani Türkiye'yi AB ye almaları çok çok zor bence imkansızdan bile daha zor. Türkiye'de artık bu AB üyeliğini diline takmayı bırakmalı.

Üstelik herhangi bir şekilde  nasıl olursa olsun idam cezası bir şekilde çıkartılırsa o zaman AB ile diğer ilişkilerinde dondurulacağı kesin.

Bunda en ufak bir geri adım atacaklarını sanmıyorum çünkü çok açık ve net bütün siyasi partiler aynı şekilde konuşuyorlar.

Neticede herkes Amerika Cumhurbaşkanı'nın kim olacağını bekliyor. Almanların gönlü biraz Trump'tan yana çünkü dedesi Alman.

Amerika'daki Almanlardan gelen haberlerde Trump'un kazanacağı yönünde. Cumhuriyetçilerle birlikte sert ve harplere yönelik Amerikan politikası başlayacak demektir.

Son 60 yıldır en büyük savaşların Cumhuriyetçiler yönetiminde başladığını unutmayalım.

Bakalım hayırlısı...


İzlenme: 886
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR