ALMANYA'DAN HABERLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar birkaç gündür Almanya'dayım ve burada bazı işlerim ve toplantılar nedeni ile yazılarımı eskisi gibi sık yazamayacağım.  İnşallah zaman ve fırsat buldukça buradaki düşünceleri sizlerle paylaşacağım.

 

16 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika'ya resmi bir ziyaret yapacak. Ziyaretin esas sebebi yeni seçilen Amerika Başkanını tebrik etmek ancak bu arada çok önemli bazı konuları da konuşacaklar.

Bu konuşacakları konular Türkiye'yi yakından ilgilinderiyor.

Aklıma 1980'li yılların başında Washington'da Holiday Inn Hotel'de bir balo'da tanıştırıldığım ve o zaman Ortadoğu yardım komisyonu başkanı, bugün ise Trump'un çok yakın dostu olan bir Amerikalı siyasetçinin sözleri geldi. Bana içki ısmarladı ve şöyle dedi ''Türk dostlarımıza her fırsatta anlatın bunu mutlaka öğrenmeliler, hükumetler arasında dostluk olmaz sadece menfaatler vardır, dostluklar şahıslar arasında olur''. Bu sözü hiç unutmadım ve doğru olduğuna altına imzamı atarım.

Ama vatandaşlarım ve seçilmiş siyasiler bunu öğrendi mi derseniz maalesef cevabım hayır olacak.  Yakın ve gerçek dostluklar için çok iyi lisan bilgisi olmazsa olmazdır bu da bir gerçek.

Türkiye'nin en büyük ihtiyaç duyduğu şey ''lobi'dir'' başka hiçbir şey değildir. Maalesef iyi lobi yapana çelme takıyoruz çünkü onun yükseleceğini sanıyoruz. Çoğu zaman koskoca hükumetin yapamadığını bir kişi çok rahat yapabilir.  Halbuki şahsi dostluklarla çözülemeyecek hiçbir şey yoktur dünyada.

Bu işi en göstere göstere ve dünyaya ders verir gibi yapan İsrail'dir.

Diyeceksiniz ki Yahudiler hertarafta var, o zaman Türkler yok mu? Nereden bakarsanız bakın en az 6-7 Milyon Türk Anavatan dışında yaşıyor, çalışıyor. Bunların hepsi kötü insanlar mı?

Ya lobi yapamıyoruz, ya da lobi yapmamıza imkan verilmiyor.  Bence ikincisi daha geçerli.

Kıskançlık en büyük rolü oynuyor...

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika Başkan'ının verdiği kararı geri aldırabilecek mi? Eğer iyi lisan bilip dost ve arkadaş olsalardı bir şekilde aldırabilirdi ama aldıramayacak. Trump başarılı bir iş adamı, devlet adamı değil. Erdoğan ile konuşurken belki Devlet adamı gibi başlayacak ama iş adamı gibi devam edecektir.  Amerika büyük bir ihtimalle Türkiye'yi kaybetmek istemeyecektir ama yine de kendi istediğini yapacaktır.

Bu arada Alman malli uzmanlar komisyonu çok detaylı bir rapor hazırlamış. Çok uzun, sadece en özet şeklini yazacak olursam Almanya'nın Türkiye ile ithalat ve ihracatını minimuma indirmesi halinde bunun Alman ekonomisine vereceği zarar % 3.  Türkiye'ye vereceği zarar % 37.  Her türlü ihtimale karşı hazırlandıklarını gösteriyor.  


İzlenme: 760
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR