Almanya'da Türk Polis

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'nın çeşitli eyaletlerinde yüzlerce Türk asıllı Üniformalı veya Üniformasız polis var.  Üniforma ve Üniformasız ayırımı Almanya'da eskiden beri vardı, üniformasız olan Polis gelenelde Kriminal Polis olarak adlandırılır ve sivil kıyafetle çalışır. Diğerleri ve trafik polisleri ise üniforma giyerler. Rütbe ve maaş miktarları hemen hemen aynıdır ancak Kriminal Polis gece ve hafta sonlarında çalıştığından genelde fazla mesai belli bir süreye kadar tatiline eklenir, süreyi geçerse ücrete eklenir.

Türk Polis memurlarının büyük çoğunluğu üniformalı ve artık Almanlaşmışlar, Türkçeyi bile rahat konuşamıyorlar.  Devriye gezen Türk asıllı bir polis memuru ile konuştum ama kendisinin Türkçesini anlamakta gerçekte zorluk çektim. Türkiye ile ilgisi kalmamış denebilir. Almanların asimile ettikleri Türklerden zaten istedikleri de bu idi baştan beri.

Bunlar 3.cü jenerasyon Türk asıllılar ama kendilerini Alman olarak kabul ediyorlar. Türk vatandaşlığından çıktıkları için Türkiye ile ilgi ve alakaları kalmamış. Polis olanlar askerlik görevide yapmıyorlar, polislik askerlikten sayılıyor Almanyada.

Türkçe bilgileri de fazla olmadığı için Türk gazetesi okudukları da yok. Sadece herhangi bir şekilde Almanca bilmeyen kuralları ihlal etmiş Türklerle karşılaşırlarsa birkaç kelime Türkçe ile konuşabiliyorlar.

Türkiye yurtdışındaki vatandaşlarına hiç önem vermiyor, Avrupalının kucağına koymuş uzaktan bakıyor. Gerçek görünüş bu, Alman halkının da bir büyük bölümü böyle düşünüyor.

İleriye dönük düşünecek olursak 4 ve 5.ci jenerasyonların Türkiye ile alakaları sıfır olacak, yurtdışında sadece eskiden gelmiş yaşlı Türkler kalacak. Zaten Almanların tek istedikleri de bu idi ve istedikleri oluyor, yabancı sayısı hızla düşüyor.


İzlenme: 1175
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR