ALMANYA'DA TÜRK POLİS

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Almanya'da delikanlı, genç, çok iyi nerede ise aksansız Türkçe konuşan Türk asıllı Alman Polis ile tanıştım. Serdar Komiser Almanya'da doğmuş, annesi bir Banka'da çalışıyor, Babası da Dişhekimi.

Eşi de Alman ve çocukluk arkadaşları. 3 yaşında bir oğulları var.

 

Almanya'da Liseyi bitirmiş yani 13 sene süren ve Almanların Abitur dedikleri çok kolay olmayan eğitimi almış sonrada kendi isteği ile Polis Okuluna gitmiş. Polis olduktan sonra amirleri tarafından müracaatı kabul edilmiş ve Komiser Okuluna devam ederek Komiser olmuş. Şu anda Başkomiser ve yeniden müracaatla Akademiye giderek daha yükseklere gitmek istiyor.

 

Büyük bir ihtimalle müracaatı kabul edilecek ve Polis Yöneticiliği Akademisi denilen ayrı bir kısma kabul edilmek için bir sınava girecek. Sınavı kazanırsa demektir ki ilerde Almanya'da bulunduğu Eyalette veya Federal yapıda çok yukarlara kadar yükselebilecek.

 

3’üncü jenerasyon dediklerimiz yani Almanya'ya ilk giden işçilerin torunları bugün artık Alman gibiler, hiç farkları kalmamış. Arkadaşları da Alman. Türkiye ile sadece anne ve babaları dolayısı ile bazen irtibatları oluyor. Türkçeyi çok bozuk konuşuyorlar. Kız veya erkek arkadaşları da çoğunun Alman.

Türkiye'ye tatile gitmiyor çoğunluk, hem uzak, hem de lisan zorluğu çekiyorlar.

 

Serdar Başkomiser ile konuşurken daha başka Türk asıllı Polisler olduğunu da öğrendim. Bir de Savcı varmış Türk asıllı. Bunlar Abitur denen 13 yıllık Lise eğitimini mükemmel şekilde yapıyorlar. Zaten 13 yıllık bu lise eğitimini herkes yapamıyor, Ortaokulda öğretmenlerinin not ortalamasına göre ayırıyorlar.

 

Abitur yaptımı, eğer sapıtmazsa genelde Almanya'da Üniversiteyi rahat bitiriyorlar. İş bulma sıkıntısı ise hiç yok.  Serdar Başkomiserin net eline geçen 2.800,--Euro maaş alıyormuş.  Bu TL ile 12.600,--TL yapar. Türkiye'de Başkomiser maaşı ise 2017 yılı itibarı ile 4500,--TL. yani 1000,--Euro.

 

Bundan anlaşılan ilerde birçok Türk asıllı insan Alman devlet memurluğunda yükseklere gelecek ama maalesef Türkçeyi ve Türkiyeyi iyi bilmiyorlar.  Serdar Başkomiserde evinde sadece Almanca konuşuyor dolayısı ile çocuğu da Alman olarak büyüyor.

 

Değişmesi imkansız görünen bir gerçek 3.cü jenerasyondan sonra Türkiye ile alakası kesilmiş Türkçe bilmeyen bir toplum gelişiyor Almanya'da.  


İzlenme: 537
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR