ALMANYA'DA SEÇİMLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'da seçimler yapıldı ve %8,5 oy kaybı ile CDU ve  Dr. Merkel 1.ci parti seçildi ancak tek başına yönetecek kadar Milletvekili çıkaramadı, mutlaka koalisyon yapmak zorunda.

Zaten Alman halkının çok büyük kısmı Hitler rejiminden sonra her seçimde koalisyon istemiştir.

Dr. Merkel 2 aydır yaptığı tüm toplantılarda diğer siyasi partilerle koalisyon konusunda anlaşamamış durumda. CDU + FDP + YEŞİLLER koalisyon yapması halinde Hükumeti kurabiliyorlar ancak FDP istediği şeyler kabul edilmediği için geri çekildi. Şimdi ya CDU + YEŞİLLER azınlık hükumeti kuracak, ya da yeniden seçime gidilecek.

 

Cumhurbaşkanı Parti liderleri ile toplantı yapıp bir ara yol bulmaya çalışıyor çünkü Almanya seçim tekrarlamak istemiyor.  Yine muhtemelen SPD yani Sosyal Demokratlarla büyük koalisyonda yapılabilir.

Seçimlerin yenilenmesi halinde fazla bir değişiklik olması beklenmiyor. Yine aynı durum çıkarsa bu sefer daha zor olacağı görülüyor.

Bu durum Almanyayı asla zayıflatmıyor, ​enflasyon filan hiçbir şey yok, ​ halk normal işine devam ediyor, Alman malları dünyanın her yerinde büyük rağbet görüyor ve hiçbir şekilde rakip tanımıyor. Başta Mercedes olmak üzere tüm önemli teknoloji yine Almanlar tarafından yapılıyor ve ihraç ediliyor.

2016 yılında açıklanan bütçede 57 Milyar Euro fazla çıktığı ve bu parayı nereye harcayacaklarının münakaşası yapılıyordu.

Buradan defalarca görüldüğü gibi kurallar ve bu kuralların ne pahasına olursa olsun uygulatılması bir ülkeyi kaybettiği ve taş taş üstünde kalmayan bir dünya harbinden  73 yıl sonra bugünkü zenginliğine gelmesinin tek sebebidir.

Biz maalesef bu kuralları trafikte bile uygulayamıyoruz.

Almanya mutlaka bir çözüm bulacak ve sorunu çözecek, hiç şüpheniz olmasın, onların esas derdi bu 57 Milyarlık bütçe fazlasını nasıl 157 Milyar yaparız düşüncesi ve bunu da çok yakında yapacakları kesindir.

Çünkü adamlar çene suyuna pilav yapmak yerine devamlı çalışıyorlar.

Bir Alman atasözünü anımsıyorum, "Siz Türkler yaşamak için çalışırsınız, biz Almanlar ise çalışmak için yaşarız".


İzlenme: 594
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR