ALMANYA’DA SEÇİMLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar seçimler bugün yapıldı ve akşam sandıkların kapanışından 1 saat 13 dakika sonra neticeler Bilgisayarlara göre açıklandı.

Dr. Merkel'in Partisi büyük oy kaybetmesine rağmen en fazla oyu aldı ancak tek başına seçimleri kazanamadı.

Sosyal demokratlar çok şaşırdılar, bayağı oy kaybettiler ve bundan dolayı da Muhalefete geçip  koalisyon yapmayacaklarını bildirdiler.

 Almanya'da eskiden konuşulan bir söz vardı;

''Eğer seçimler birşey değiştirecek olsa idi yasak ederlerdi'' diye duvarlara yazarlardı, herhalde bu seçimde onlardan biri.

Zaten Alman halkının en çok üzerinde durduğu bugünkü ekonomik gücü kaybetmemek.

Seçimlerde beklediğini bulamayan Sosyal Demokrat Parti Başkanı Martin Schulz hemen seçimden sonraki konuşmasında koalisyonda yer almayacaklarını ve demokrasinin icabı olarak Meclis'te Muhalefette bulunacaklarını söyledi.  Bu durumda Dr.Merkel'in yapabileceği tek şey kalıyor FDP ve Yeşillerle Koalisyon yaparak 316 Milletvekilini bulmak.

 

Siyasi olarak zor durumu çok iyi bilen FDP ve Yeşiller Merkel'den koalisyon için önemli Bakanlıklar isteyebilirler ve bunu şart koşabilirler.  Merkel dünyanın en tecrübeli ve kurt politikacılarının başında gelen biri onun için artık bu sorunu çözüp gelecek 4 yıl Almanyayı yönetmesi bekleniyor.

 

Seçimlerin iyi olmayan tarafı ise AfD isimli İslam düşmanı siyasi parti'nin %13.5 oy alarak Meclise girmesi. Bu da Merkel'in gelecek 4 yıl içinde mücadele edeceği en büyük rakiplerinden biri. Diğer yandan %13,5 ile Merkele rakip olacakları düşünülemez ancak aldıkları oy adedi bakımından Alman Politikasının çok daha sert olmasını isteyen bir halk tabakası olduğunu gösteriyor.

 

Şahsi tecrübe ve tahminimce Alman Politikası Türkiyeye karşı çok sertleşecek, çeşitli ambargolar konacak, konuşulduğu gibi seçim bitti şimdi herşey eskiye döner sözü Almanlarla ilgili olarak yanlıştır.

 

Yine gördüğüm kadar Almanya'da tek değişecek şey Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğana karşı eskisinden daha fazla muhalefet olacak.


İzlenme: 462
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR