ALMANYA'DA PASAPORT POLİSİ KALKIYOR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar, Almanya'nın büyükşehir havaalanlarında pasaport polisi sadece birkaç kişi var onlarda yabancı pasaportlular için görev yapıyorlar. Alman pasaportu olanlar pasaporttaki resmi makineye gösteriyorlar ve makine gözdeki retina dan sizi tanıyor ve kapı açılıyor. Kapı açılmazsa geçemiyorsunuz o zaman nöbetçi polis geliyor.

 Bu şekilde kuyruk sıfıra inmiş hiç bekleme yok. Diğer taraf ise Almanya veya AB'ye girecek olanların vizelerini kontrol etmek için var ve orda genelde kuyruk var.

 Bizde bizim havaalanlarındaki kuyruklara bakın, görünce utanmamak elde değil.

 Adamlar halka hizmet ve bekletmemek için ellerinden geleni yapıyorlar, kuyruk genelde komunist rejimde olur kafası var herkeste. Ekmek bile kuyruğa girilip alınırdı eski komunistlikte. Bundan dolayı tüm kuyruklara engel olmak için ellerinde ne teknoloji varsa kullanıyorlar.

 Bugün artık ikiz kardeşler bir diğerinin pasaportu ile girip çıkamıyor çünkü makine retinadan tanıyor.

 

Retina'dan tanımak parmak izinden daha garanti olduğu söyleniyor, parmakizi %98 ayrılıyor ama yine bir %2 var ki ayrılamıyor ama retina %100 ayrılıyor enufak hata yok.

 

Hemen hemen bütün kruvaziyer gemilerde bile resim çektirdiğinizde resmi bulmak için onbinlerce resim içinden sadece göz retinasına bakıp anında sizin gözleriniz olan resimler sergileniyor ve içinden istediğinizi alıyorsunuz. Büyük bir vakit kazancı oluyor.

 

Teknoloji öyle bir ilerliyorki tahmin edebilmek bile çok zor.  Bazı ülkeler ne ile, bazıları ne ile uğraşıyor.

 

Netice olarak Allah kafayı vermiş insan buluyor ve icad ediyor, herşeyi Allah'tan beklese idi şimdi develerle geziyor olurduk.


İzlenme: 1098
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR