Almanya’da Önemli Soru

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili Okurlar, Almanya'da yine insan hakları ve ayırımcılık konu olmaya başladı. Daha evvelde yazmıştım Almanya'da doktor az, çok uzun olan eğitim süresini istemeyenler çoğunlukta ve başka meslek seçiyorlar. Sigortalar çok sıkı denetliyor doktorları.  Bunu gören sigortalar özel sigorta kanunundan faydalanarak çok sağlıklı olanları yüklü bir ödeme planı ile özel sigortalıyorlar. Bunlar doktorlarda sıra beklemiyor çünkü doktorlar onları tercih ediyor üstelik mecburi sigortalılardan fazla para alıyorlar.

 

İlaçlar da aynı durumda 3-4 kaliteye ayrılmış. Mecburi sigortalılara verilen ilaçlar en düşük kalitelisi ama özel sigortalıya verilenler en iyisi.

 

Bazı hukukçular buna itiraz ediyor ve Alman Milli Marşında söyleneni hatırlatarak eşitlik nerede diye soruyorlar. Adalette eşitlik aranıyorsa sağlıkta da eşitlik aranmalıdır diyerek Alman Hükumetini İnsan Hakları Mahkemesine gitmekle tehdit ediyorlar.

 

Hastanın iyisi veya kötüsü olamaz hasta insandır ve her insan sağlıkta da eşit muamele görmelidir diye israrlılar.

 

Bazı yaşlı bilirkişi şeklinde sorulan Almanlar ise buna hak veriyorlar ve hükumetin bir çare üretmesini tavsiye ediyorlar. Aksi halde İnsan Hakları Mahkemesinin mutlaka bu sistemi bozacağına eminler.

Almanya'da Adalette de özel sigorta var ve tüm avukat ve mahkeme masraflarını sigorta ödüyor ama hiçbir öncelik sağlıkta olduğu gibi söz konusu değil.

 

Adalette eşitlik varsa Sağlıkta neden yok? Sağlık herşeyden daha önemli. Bunun cevabı bugünlerde Almanya'nın başını ağrıtacak gibi.


İzlenme: 1052
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR