ALMANYA'DA HASTANE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Almanya'nın Frankfurt kentinde eski bir arkadaşımın yıllık sağlık kontrolleri varmış. Bağırsakları da kontrol edilecekmiş, buna Tıp dilinde ''Kolonoskopi'' diyorlar. Sonra bütün gün araba kullanması yasakmış, onun için ben gittim arabayı kullandım.

Herşeyden önce aklına esen hastaneye gidemiyor, sadece randevu almışsanız gidebiliyorsunuz. Bu tüm sigortalıları kapsıyor eğer özel yani paralı hasta iseniz yine aynı şekilde randevu alıyorsunuz, hiç fark yok.

Gittik resepsiyonda sanki 40 yıldır bizi tanırlarmış gibi espriler ve güler yüzle karşılandık. Arkadaşım elindeki randevu kağıdını verdi ve hemşire yanda bekleme odasına girin biz sizi çağırırız dedi.

Girdik oturacak yer yok en az 50 kişi sıra bekliyor inanılmaz kalabalık. Herkes birşey okuyor kenarda çeşitli gazete ve mecmua dolu onlardan alıp okuyorsunuz. Konuşan filan yok. Jammer koymuşlar cep telefonu servis dışı kalıyor. Baktım herhalde sıramız yarın gelir derken bizim arkadaşı çağırdılar. Doktor hanım geldi ve ikimizin de elimizi sıktı, gayet güler yüzle Türkçe konuşmaya başladı. ''Ben Hatice burada doktorum sizin Kolonoskopiyi ben yapacağım. Toplam 15 dakika sürecek, hafif bayıltacağım sonra dinlenip gidersiniz raporu da aile hekiminize göndereceğim'' dedi.

Bunun üzerine ben kendisine bazı sorular sordum ''Anne ve Babam Malatyalı, ben Almanya'da doğdum onun için Türkçem iyi değil özür dilerim'' dedi.

Biraz sonra baktım odanın içindeki kalabalık azalmış. Gerçekten 15-16 dakika sonra arkadaşım çıktı, yanında doktor hanım ve arkadaşı bana teslim etti. ''Gayet iyi güle güle gidin'' dedi.

Düşündüm böyle Özel hastaneyi bile herhalde Türkiye tarihinde görmemiştir dedim kendikendime. Bu kadar sessiz ve herşey dakik ve muntazam. Üstelik devletin ve herkes sigortalı.

Hastanenin içinde yürürken bile tanısın tanımasın bütün hemşire ve doktorlar gülümseyerek iyi günler diliyorlar.

Biz ise hala daha Müfredat ile uğraşıyoruz. Yazık valla...


İzlenme: 614
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR