ALMANYA'DA GAYRİMENKUL FİYATLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'da yaşayan Türklerin bir bölümü kendi evlerini almış durumdalar. Şimdi Türkiyeden gelip ev alanların çokluğundan bahsediliyor.

Kimse vizenin kalkacağına inanmadığı için gelip bir daire alıp, ister kiraya, ister boş tutsun herzaman kolayca vize alabiliyor.

Gayrimenkul fiyatlarını görüp duydukça Türkiye'de nasıl fiyatların şişirildiğini çok iyi anlıyorsunuz. Bir Alman emlak şirketi mensubu ile konuşuyorum bana şöyle diyor, "Frankfurt Havaalanı civarı en revaçta yer ve burada 2 oda, mutfak, banyo bir daireyi 65-70.000 Euro'ya yani 200-220.000,--TL sına alırsınız" Kiraya vermek isterseniz elinize net alacağınız kira miktarı en az 400,--Euro. Diğer yan masraflar kiracı tarafından ödeniyor.  Yani 65.000 Euro'ya ayda 400, yılda 4800,--Euro net kira alıyorsunuz. Bu yılda net %7,5 gelir.

Bütün gayrimenkul getirdiği kira ile değerlendiriliyor yani 5 sene sonra kıymetlenirmiş gibi hayali aldatmacalar yok. Gerçek olarak bugün getireceği kira geçerli.  Kredi alınması halinde de Bankalar aynı şekilde hesap yapıyorlar.

Birine siz gayrimenkulün 5 yıl sonra 3-4 misli kıymetli olacağını söylerseniz sizi cahil yerine koyuyor ve "5 yıl sonra hayatta olacağını garanti edermisin" diye sorup gülüyor.

Yani tüm gayrimenkuller ister işyeri olsun, ister ev veya apartman katı getireceği gerçek yıllık kira geliri ile ölçülüyor ve fiyatlandırılıyor.

Örneğin ayda 300,--Euro kira getirebilecek bir yeri siz 100.000,--Euro'ya satarsanız o zaman devlet büyük vergi alıyor.

Alım-satım ücretleri mutlaka banka hesabına noter kontrolünde ödeniyor yani düşük gösterme sahtekarlığı kesinlikle mümkün değil.

Emlakçı ise yine Noter kontrolünde %5.95 vergiler dahil alandan komisyon alıyor.

Bütün satış işini noterler yapıyor Tapu'ya halk gidemiyor Noter imzaları alıp, herşeyi hazırlayıp Tapu'dan muamelesini yaptırıp alana ve satana yolluyor.  Onun için her emlakçının anlaşmalı bir Noteri var, uzun süre beklememek için.

Bugün 65-70.000,-- Euro'ya Marmaris'te yer bulmak ve %7,5 gelir getirmesi imkansız çünkü hem satanlar, hem de daha fazla para kazanmak isteyen emlakçılar fiyatları şişirmişler.  Nerede ise tek odalı daireler bu fiyat.

Almanya’yı bırakıp Amerika'ya bakacak olursak orda daha da ucuz. 75.000,-- Dolara 180 m2, 1200 m2 bahçe içinde garajı ile müstakil villalar satılık. Florida eyaleti "The Villages" internete girin görün neler var. Göl kenarında yalılar bile var.  Tabii büyük şehir merkezleri hariç.

Türkiye'de ki fiyatlar yine bizlerin birbirimizi kazıklamaya ne kadar hevesli olduğumuzun bir ispatı.


İzlenme: 994
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR