ALMANYA'DA DOKTORLUK SORUNU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün dünyanın Amerika'dan sonra en güçlü ve zengin ülkesi doktor sıkıntısı çekiyor. Dolayısı ile halkta çekiyor. Herhangi bir aile hekimine veya uzmana gitmeniz gerektiğinde yaklaşık 3 ay sonraya randevu alınabiliyor ve Almanlar bezmiş durumda. Büyük miktar Alman doktorlar Almanya dışında çalışıyor ve Almanya Almanca bilen doktor bekliyor.

Sigortalar çok detaylı hesap soruyor doktorlara ve bir doktorun bu hesaplarla hemen hergün uğraşması lazım, bu da yorucu ve bir doktorun en istemediği şeylerden.

Hastanelerde aynı durumda. Alman halkı ilk defa 2.ci dünya savaşından beri büyük bir şikayeti dile getiriyor. Ani hastalananlar için fazla bir değişiklik yok her hastane almak mecburiyetinde, ama doktora muayene olmak isteyenler için durum hiç iç açıcı değil. 3 ay evvelden hasta olacağını bilip randevu almak gibi zorunluluk var.

Bu gidişler karaborsacılar türeyeceği ve çeşitli doktorlardan randevu alıp bu randevuları satacakları bildiriliyor ve halen yapanların olduğu da söyleniyor.

Bütün bu soruna sebep doktor sayısındaki azalma. Çok uzun olan okuma süresi gençleri Tıp biliminden uzaklaştırıyor, daha çabuk çalışma hayatına geçmek istiyorlar.  Bir doktor Almanya'da doktor çıktıktan sonra bir daha kitap görmek istemiyor o derece bıkmış oluyor.

Çok iyi para kazansa bile parayı harcayacak zamanı yok.

Almanya büyük sıkıntı içinde, gelen muhacirler arasında bile doktor arıyorlar hızlı Almanca kursuna gönderip işe başlatmak için.

Muhtemelen çok yakın bir gelecekte sağlık kanununda değişiklikler yapılması düşünüldüğü bildiriliyor. Özel sigortalılara verilen önceliğin de devlet sigortalılarını beklemeye sebep olduğu biliniyor. Doktorlar özel sigortalılardan daha fazla para kazandıkları için onları bekletmiyorlar ve bu da ayrı bir birikme sebebi.

Yazılı ve görsel basın özel ve resmi sigorta doktorlarının ayrılmasının tek çare olabileceği görüşünde. Yani doktor ya özel, ya resmi sigortalı hastalara bakacak, her ikisinede bakamayacak. Bu şekilde beklemelerin eritileceğine inanılıyor.


İzlenme: 1105
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR