ALMANYA’DA BİR HASTANE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanyanın Frankfurt kentinde bayağı büyük olan "Bethanien Krankenhaus" da bir arkadaşımızı ziyarete gittik. Ana giriş kapısından receptiona giriliyor ve orada ne istediğinizi söyleyip yönlendiriliyorsunuz.

Giriş kapısında tam karşınıza gelen yerde kocaman kırmızı ile "GÜLÜMSEYİN BU BİNADA HERKESİN İHTİYACI VAR" yazıyor.

İçeri giriyorsunuz sanki kaymak gibi bir temizlik ve sessizlik. Doktoru, hemşiresi, hastabakıcısı, diğer işçiler hepsi konuşmadan işlerini yapıyorlar. Koridorlarda durup çene yapan hiç kimse yok, bir tek yerde bekleme yok.

Hastane arı gibi çalışıyor ve herkes ama herkes birbirine gülümsüyor.

Tek bir kişi görmedim ki " ben Profesörüm, küçük dağları ben yaratırım" diye ortalarda dolaşsın. Herkes kendi işinde mütevazi ve insan hayatı için çalışıyorlar.

 

Koridorda yürüyorsunuz hemşire odaları hep camekan içi tamamen görülüyor ve kapısında hepsinin "Gülümseyin" yazıyor ve gerçekten herkes ama herkes birbirine gülümsüyor. Öyle bir atmosfer oluşuyorki burasının tam bir hastane olduğuna ve hastaların ne kadar sıcak ve gönülden bakıldığına inanıyorsunuz.

 

Dolaşırken düşündüm, bizim ne eksiğimiz var? Bunun için para değil biraz adam olmak gerekmiyormu? Aynısını Türkiyede yapmak an meselesi ama yapamayız biz herşeyi Allah'tan bekliyoruz o yapsın biz emek vermeyelim diye.

 

Ayrıca yukarda bahsettiğim hastane özel hastane değil, devlet hastanesi.  Keşke elimde imkan olsaydı da hastanenin içini videoya alıp Türkiye'dekiler ile karşılaştırsa idik.

Tekrar ediyorum bu işin para ile hiç alakası yok,organizasyon ve  iyi niyetle alakası var.

Türkiyede hangi televizyon isterse ben Alman Sağlık Bakanlığından hastanenin videosu için izin alabilirim.

Amaç Türkiye farkı görsün.


İzlenme: 1239
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR