ALMANYA'DA 65 YAŞ VE İŞSİZLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar çok ilginç geldiği için belki Türk Milletvekilleri veya siyasilerin bir şekilde kulağına gidebilir diye yazıyorum.

Almanya'da bir arkadaşı Maliyeye davet etmişler  ve hiçbir yerde çalışmadığı, emekli maaşı dışında geliri olmadığına dair yazı imzalatmışlar.

Sorduğumda en fazla 67 yaşına kadar çalışılabildiğini ondan sonra hangi meslekten olursan ol sadece ayda 500,--Euro gelir alacak kadar çalışmaya müsaade var, aksi halde çok büyük miktarda vergi kesildiğini söyledi.

Bende Türk usulü ile ''düşük gösterirsen ne olur'' diye sordum aldığım cevap heyecan dolu idi. ''Zaten  re'sen takdir yapıyorlar''  Yani tahminen gelirini belirleyip kendileri vergi koyuyorlarmış. İtiraz hakkı mevcut ama şans sıfır.

Bu şekilde işsizlik büyük ölçüde önlenmiş durumda, bu aldıkları parayı işsizlik sigortasına naklediyorlarmış. Bunda özel kendi işyeri filan hepsi dahil. Her kim 67 yaşından sonra çalışırsa, nerede çalışırsa çalışsın, büyük vergi ödüyor, para almıyorum da dese yine Maliye tahmini bir gelir koyup vergi alıyor. Bu şekilde gençlere yer açılıyor.

En son resmi haberlere göre Almanya Federal Bütçesi 2016 yılında 54 Milyar Euro fazla vermiş. 

Birde Türkiye'yi düşünüyorum maşallah 80 küsur yaşında Milletvekili vardı.

Sayın Cumhurbaşkanı işçi alınmasını istiyordu Odalar Birliği toplantısındaki konuşmasında ama bu şekilde 67 yaşındakileri emekli edip gençlere yer açılsa daha iyi olmazmı?

Türk silahlı kuvvetlerinde nasıl oluyor ? Emniyette de bal gibi oluyor...Devlet dairelerinde oluyor...Öyle ise?

67 yaşında artık kazanacağını kazanmış, kazanamamışsa bundan sonra gayret göstermeyecek çünkü gösterdiği gayret başka bir genci fakirliğe sürüklüyor.

Nasıl Mercedes, Audi, Volkswagenlere o kadar Milyonlarca döviz ödeyerek satın alıyorsak Almanların bu düşünce tarzlarını da para ödemeden almamız gerekir.

Türkiye bir sanayi ülkesi değil, Petrol , Doğalgaz yok. Birçok şey ithal ediliyor. Milyarlarca dolar ödeniyor ithal edilen ürünlere. O zaman 67 yaşındaki vatandaşta geri çekilip işini bir gençe bıraksa sanki ne olur?

Ben bu konuda tamamen Almanlardan yanayım.

İnanın Türk Gençliği hiçbir şeyi ihtiyarlardan daha kötü yapmayacaktır.


İzlenme: 798
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR