ALMANYA’DA 3 MİLYON TÜRK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün Sayın Cumhurbaşkanı Almanya'da oylanacak olan Ermeni soykırımı ile ilgili olarak ilişkilerimizin zedelenebileceğini ve orada 3 Milyon Türk yaşadığını televizyonlardan söyledi.

Ya Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendiriliyor, ya da taktiksel olarak söylüyor. Bugün Almanya'da yaşayan eski Türklerin en az yarısı artık Alman vatandaşı. 3.cü jenerasyon dediğimiz 25 yaşına kadar olanlar doğru dürüst Türkçe dahi konuşamıyorlar. Türkiye ile hiç ilgileri kalmamış.  2015 yılında sadece Almanya'da 5000 üzerinde Türk asıllı kişiler hristiyan olmayı seçti.  Ayrıca çok sayıda Kürt asıllı Türkiye'den gelmiş insanlar var.

Çok açık söyleyeyim Türkiye çoğunluğun umurunda bile değil. Sokaklarda ellerinde bayrakla gördükleriniz 3 Milyon arasında belki 1500 kişidir.

Almanya ile Türkiye'nin dostlukları zedelenirse kimin umurunda olacak? Hele Almanların hiç olmaz çünkü Türkiye ithalat ve ihracatta Almanya'nın 17.ci sırasında oldukça önemsiz ama Almanya Türkiye'nin 1.ci sırasında.  Düşünmesi gereken Türkiye.

Rusya ile darıldık milyonla turist gelmiyor, turizm sallanıyor, İsrail ile darıldık, Irak, Libya, Suriye, Mısır hepsi ile dargınız.

Bu nasıl bir dış politikadır anlamış değilim.

Şurası bir gerçek Alman halkının çok büyük bir bölümü Cumhurbaşkanı Erdoğana kızıyor, bunu gazeteler, mecmualar, televizyon programlarında çok açık şekilde ifade ediyorlar.

Sadece Bayan Merkel seçim kazanmak ve mültecileri durdurmak için çabalıyor, yoksa bayıldığından değil. Ancak Ermeni soykırımı oylamasında da Alman koalisyonuna söz geçirmeye çalışıp oylamada red oyu çıkartmaya çalışacaktır. Başarma şansı ise bana göre çok az.

Böyle bir oylama ve karar ne getirir? Okullarda bütün öğrencilere ders kitaplarına yazarak öğretilmesi elbette hiç hoş birşey değil.  Bizim için yok hükmünde imiş, bana göre tam tersi çok önemli. Bütün gelecek nesiller bunu okuyacak. Diğer bazı Avrupa ülkelerinde zaten okuyorlar şimdi 85 Milyonluk Almanya'da okuyacak.  Nasıl yok hükmünde olur?

Almanlar neden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana kızıyorlar? Esas sebebi Anayasaya göre tarafsızlık yemini etmesine rağmen yemine uymaması. Bu Almanya'da çok önemlidir. Söz verdiğiniz hatta yemin ettiğiniz zaman mutlaka sözünüzde duracaksınız, ya da söz vermeyip yemin etmeyeceksiniz.  En son Almanya'da konuştuğum Almanlar arasında tek bir kişi yok ki Sayın Erdoğanı eleştirmesin.

Başbakan Yıldırım ''biz kabile devleti değiliz, kızıp karar değiştirmeyiz'' diyor inşallah öyledir çünkü Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler zedelenirse bundan en çok Türkiye zarar görür.


İzlenme: 1080
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR