ALMANYA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ​bugün ​ Almanya dendiği zaman akla ilk gelen eskiye bağlılık ​, vefa ve Para'dır. Vefa Almanları taş taş üstünde kalmamış, ülkeleri bölünmüşken bugün Avrupa'nın lideri yapmıştır.

 

Almanların büyük paralar kazanıp dünyaya sattıkları markalara bir gözatın. Mersedes, Volkswagen, BMW, Siemens, Bosch, Thysen, Röntgen ​, Asprin​ saymaya kalksam bu sütunda yer kalmaz.

Bir şeye dikkat ediyormusunuz?  Hepsi Almanların atalarının eseri ve bugünkü Almanlar hiçbirinin ismini harp kaybettik diye değiştirmemişler ve aynen modernize ederek satmışlar. Biz olsak şindiye kadar hepsinin isimlerini değiştirirdik.

Düşünün Nazi rejimi ve milyonlarla ölü. Neticede yüzbinlerle esir, yıkılmış şehirler ve bölünmüş Almanya.  Ama atalarının icatlarına herzaman saygı.

Yukarda saydığım markalar sadece birkaçı. Askeri alanda da dünyanın en iyi savaş uçakları Tornado'lar Alman malı. Dünyanın en iyi Leopard tankları Alman malı ama hepsi atalarının buluşları.

Birisi de çıkıp "bu eski fakir zamanımızın hatta örneğin Volkswagen gibi Nazilerin buluşudur bunun ismini değiştirelim" dememiş, düşünmemiştir bile.

Volkswagen tamamen Hitler'in isteği ile yapılmış. Mühendisleri çağırmış, bir beyaz kağıda kalemle yarım ayı tersinden çizmiş ve böyle bir halk arabası olsun, fiyatı ucuz olsun herkes alabilsin demiş. Almanca Halk Arabası = Volks Wagen demektir. O zamandan itibaren kaplumbağa şeklinde motoru arkada olan arabalar dünyanın her yerinde inanılmaz tutulmuştur.  Bu markayı Almanlar harbi kaybettikten sonra da bugüne kadar değiştirmemişlerdir.

Bugün dünyanın her yerinde Alman mallarının fiyatları en pahalı olandır çünkü kalitesi diğerlerinden çok daha üstündür. Bununla da Almanlar çok büyük para kazanırlar.

İngilizlerin her zaman geçerli olan atasözleri gibi "ucuz mal alacak kadar zengin değilim".

Burada anlatmak istediğim Almanların ne kadar geçmişlerine saygı duydukları ve ​ tabii biraz da​ ​Milliyetçilik.

Atalarının icatlarından bugün çok büyük kazanç elde ediyorlar Avrupa'nın lideri olacak kadar. Almanların bir atasözü vardır ''Geld regiert der Welt'' derler bunun manası ''Dünyayı Para yönetir'' demektir. 2.ci dünya harbinden sonra eski tecrübelerle bugünleri karşılaştırdığınızda para'nın herşeyden üstün olduğu anlaşılır. Para ile yapılamayacak hiçbir iş yok gibidir. Nitekim Almanya bölünüp komunizm ile yönetilen, bayrağı bile değiştirilen Doğu Almanyayı Ruslara para vererek satın almış ve orada yaşayan 20 Milyon Doğu Almanı bağrına basmış, emeklilerine hemen emekli maaşı bağlamıştır. Bugün giderseniz artık arada hiçbir fark olduğunu göremezsiniz.

Bütün bunlar para'nın gücü ile olmuştur.

Bugün artık Alman halkının büyük çoğunluğu Milliyetçiliği bile biraz geri plana bırakıp Para'yı en ön plana çıkartmaktadır.


İzlenme: 887
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR