ALMANYA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar burada sık sık yazdım bugün Almanya'da bir referandum yapılsa Türkiye'yi AB'ye alalım mı, almayalım mı diye inanın tereddütsüz % 70 en az almayalım kararı çıkar. Demek istediğim Alman hükumeti değil halk istemiyor.

Ben daha da ileri gidiyorum Türkiye'ye ambargo uygulayalım mı diye referandum yapılsa sanıyorum %51 uygulayalım çıkar diye düşünüyorum.

Almanya yazılı ve görsel basının tümü ile, yerel basına kadar Türkiye'nin siyasi durumundan son derece şikayetçi. Başbakan Dr. Merkel'in Eylül'de ki federal seçimleri kazanamayacak olmasının esas sebebi Türkiye'ye karşı yumuşak tutumudur.

Şimdi Almanya'nın meşhur basın organlarından Die Welt Türkiye muhabiri ismi Deniz olan çifte vatandaşı Türkiye'de örgüt propagandası yaptığı için tutuklamışlar, Almanlar buna ateş püskürüyor.  Bu şahsın Türk/Alman olmasından dolayı değil, sadece bir gazetecinin yargılanmadan ve yargıç olmayanlar tarafından  terörist adı verilmesi ve dolayısı ile tutuklanmasından dolayı.

Diğer yandan baktığınızda Türkiye'nin ithalat ve ihracatının % 50 sinden fazlası Almanya'dan ve Almanya Türkiye'nin 1. numaralı ticari ortağı ama Türkiye Almanya'nın 17.ci sırasında.

Almanya halkı 80 Milyonun hemen hemen tamamı siyasi durumu takip ediyor bizim gibi kahvelerde oturup sabahtan akşama kadar çay içip okey oynamıyor. Büyük çoğunluğu tahsilli ve okuyor ona göre oyunu kullanıyor.

Bugün Alman siyasetçi sokakta veya meydanlarda halka hitap etmek istese kimseyi bulamaz, çünkü herkes kadınlar dahil çalışıyor.

1. ve 2. ci dünya savaşlarında hep bizim müttefikimiz olan ve büyük yardımlar yapmış olan Almanya ile ipler kopuyor mu?  Diğer yandan Hollanda'da başladı başka ülkeler bizim topraklarımızda siyaset yapmasın diyerek toplantıları yasaklayacaklarını ilan etti. Avusturya baştan beri sanki düşmanımız gibi...

Bunda Türk siyasilerin kavgacı üslupları da büyük rol oynuyor, bunda hiç şüpheniz olmasın.

Cumhurbaşkanı'nın söylediği gibi Almanya teknoloji ile halkı yönetiyor Federal Hükumet hep zeytinyağı gibi suyun üstünde. Eyalet sistemi ile etrafını çevirmiş sıkışınca topu onlara atıyor.

14 Mart günü Alman Başbakan Dr. Merkel Amerika'ya gidiyor. Başkan Trump baba ve dede tarafından akrabası olan Alman Başbakanına randevu verdi. Amerika kendileri için önemli olan ülkelere sırası ile randevu veriyor.

Almanya veya AB ile sorunlar çözülebilir ama Amerika ile sorun olursa bu Başkan Trump ile zor çözülür, bir de müslümanlık var işin içinde.

Bizim Cumhurbaşkanına sıra ne zaman gelir Trump ile görüşmesi için bilemiyorum ama sırada başkaları var şu an.

Kanımca en önemli yapılacak şey tüm konuşmalarda kanıt olmadan kimseyi itham etmemek ve bilhassa konuşmaları yumuşatmaktır.


İzlenme: 773
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR