ALMANYA VE ALMANLAR HAKKINDA‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Almanya ve Almanlar hakkında her yerde okuyamayacağınız çeşitli konular ve çeşitli yorumları sizlerle paylaşıyorum.

1- Almanya’da -istisnalar haricinde- her sosyal yapı Katoliklere ve Protestanlara ait olmak üzere ayrılmıştır. Birkaç örnek: Hastaneler, ana-okulları, sosyal yardım merkezleri…Elbette devlet hastaneleri ve özel hastaneler de var. Okullarda dahi din dersleri Katolik ve Protestan öğrencilere ayrı sınıflarda verilir. Katolik ana-okulu Protestan bir çocuğu kabul etmeyebilir, buna kanunen bir mecburiyeti yok. Müslüman ve dinsiz çocuklara istisnalar yapılır/yapılabilinir. Müslüman ülkelerde Sünni ve Şii ayrılımı bu kadar katı değildir.

                2- Almanya’nın en zengin bölgesi güneyidir. Yani Bavyera ve Baden Württemberg Eyaletleri. Zengin eyaletler, „Fakir Eyaletlere“ destek parası öderler, buna kanunen mecburiyetleri vardır.

                3- Almanya’nın batısı, doğusundan daha zengindir. Doğu Almanya’da maaşlar halen Batı Almanya’ya oranla daha düşüktür.  Ama hayat şartları da ona göre daha ucuzdur. Mesela Doğu Almanya’da kiralar daha düşüktür. Yabancı düşmanlığı daha yüksektir. Doğu Almanya’da üniversite harçları da yoktur.

                4- Almanya’nın en meşhur hastanelerine bütün dünyadan hasta gelir. Mesela Münih’teki hastanelerde birçok zengin Arap tedavi olur. Münih-Çarşısında birçok siyah peçeli Arap kadını alış-veriş yapıyor diye bazı Almanlar rahatsız olmuşlardı. Hastanede tedavi olan Arap hastalar için Almanya’da yaşayan üniversiteli Arap öğrenciler görevlendiriliyor. Bu tercümanlar özel araba ve şoförü ile tercümanlık yapılacak hastaneye götürülüyor.

                5- Almanya’nın sınır bölgelerinde yaşayan Almanlar, komşu ülkelerden ucuza alış-veriş yapmaya giderler. Mesela Polonya sınırında yaşayan Almanlar araçlarına benzin doldurmak için Polonya’ya giderler. Kuaför ucuz olduğundan o kadar çok Alman kadın Polonya’ya gidiyor ki, sınır bölgesinde sadece Almanlar için kuaförler açıldı. Hollanda’ya ise „Ot almaya“ giden birçok Alman öğrenci var.  Zengin Almanlar ise İsviçre’deki bankalara deste deste para götürürler.

                6- Almanya’da iki FRANKFURT vardır. Batıdakine Frankfurt am Main, doğudakine Frankfurt an der Oder denir. Yani birisi Main-Nehri, diğeri Oder-Nehri kıyısındadır. Sadece „Frankfurt“ yazılıysa, batıdaki Frankfurt’tur. Doğudaki Frankfurt „Frankfurt/Oder“ şeklinde yazılır. Batıdaki genelde Frankfurt/Main diye yazılır.

                7- Almanya’da „Yahudiyim“ diyen kişiye hiç rastlamazsınız. Din hakkında soru sormak çok yadırganır. Yahudiler aleyhinde bir şey söylemek sakıncalıdır. Almanlar, Yahudilerin kendileri hakkındaki çok hassas tutumlarından bıkmış durumdalar. Alman haberleri İsrail hakkında eleştiri yapmaktan çekinirler.

                8- Alman öğrencilerin birçoğu mutlaka İngilizce konuşulan bir ülkede bir süreliğine yaşar veya uzun müddet tatil yapar. İngilizce’yi çok iyi derecede konuşmak ve anlamak çok önemsenir.

                9- Almanlar ve Yahudiler yüzyıllardır birlikte yaşadılar. „Sadece Alman veya Yahudi ırkından olmak“ söz konusu bile olamaz. Türklerin ve Kürtlerin birlikte evlenmeleri sonucunda ırklar nasıl karıştıysa, Almanya’da da Yahudiler ve Almanlar evlilikler dolayısıyla karışmışlardır. Yahudiliğin IRK veya DİN olması konusuna yazının uzaması düşüncesiyle giremeyeceğim. Birçok “Alman bilim adamı” aslen Yahudi’dir. Mesela Nobel ödüllü Albert Einstein. Örnek isimleri sıralasam, en az 10 sayfa olur.

                10-  Almanların asil soyluları, Avrupa’daki kraliyet aileleriyle uzaktan veya yakından akrabadırlar. Birkaç örnek: Prens Charles, Kraliçe Elisabeth, İsveç Kraliçesi Silvia Renate. Kraliçe Silvia, Heidelberg doğumludur ve Almanca konuşur.

                11- Birçok Alman’ın dünyanın her yerine göç etmiş  akrabaları vardır. Almanların bir kısmı özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika, Fransa ve İngiltere’ye göç etmişlerdir. O dönemlerde ulaşım ve iletişim çok sıkı olmadığından, birçoğu akrabalarını kaybetmişlerdir.

                12- Almanya’nın en zengin 65 bin insanı, Almanya’da 30 milyon insanın kazandığı kadar (Maaş) kazanıyor.


İzlenme: 1269
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR