ALMANYA İLE İLİŞKİLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar evvelsi gün yapılan Federal Almanya Meclisindeki konuşmalar ve yeni seçilen Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in konuşmasından sonra Türkiye ile Almanya ilişkilerinin tamamen bozulduğu ve uzun süre düzelemeyeceğine maalesef inandım.

2.ci dünya harbinden sonra bugüne kadar hiçbir Alman Başbakanı veya Cumhurbaşkanı başka bir ülke Cumhurbaşkanı için evvelki gün Meclislerinde kullandığı kelimeleri kullanmamıştı.

 

Bu konuşmanın elbette bir siyasi ve bir de siyasi olmayan iki tarafı var. Biri siyasidir , yarın başka bir hükumet başka türlü yorumlayabilir ancak bir de siyasi olmayan ve insanları tesir altında bırakan etkileri vardır ki işte bu çok tehlikelidir. Örneğin silah tüccarlarının cesaretlenip bazı örgütlere silah satmaları gibi.

Siyasetin çok dikkatli cümleler bulup bu tip tüccarlara imkan ve cesaret vermemeleri gerekir diye düşünüyorum.

Bizim gençlerimizin de Güneydoğu ve Suriye'de savaş halinde olduklarını siyasetçilerde unutmamalıdır.

Teknoloji üretmeyen bir ülke olarak bu işte zararlı çıkabiliriz.

Bir de yaklaşık 5-6 Milyon soydaşımızın Avrupa'da yaşadığı ve çalıştığı göz önüne alınırsa...

Almanları çok iyi tanıyan, uzun yıllar bölgede görev yapmış bir insan olarak Almanya ile hatta dolayısı ile Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin bu durumda düzelmesi benim görüşüme göre uzun bir süre imkansız. 

Daha dün sorumlu bir Alman Bakan 2008 den beri her yıl Türkiye'ye 700 Milyon Euro bağış olarak verdiklerini ve bunun sebebi demokrasi ve hukuk devletinin kuvvetlendirilmesi olduğunu radyo ve televizyonlarda açıklamış, Türkiye'nin hızla diktatörlüğe doğru gittiğini ifade etmişti.

Burada daha evvelde defalarca yazmştım Alman halkı Türkiyeye karşı çok daha sert davranılmasını istiyor. Türk bakanları içeri almamaları, toplantıları iptal etmelerinin esas sebebi bu.

Daha dün yine bir Alman Basın organı televizyonlarda Türklerin bir Nato üssü olan İncirlik'te ki Alman askerlerini ziyaret edecek olan Bayan Alman Savunma Bakanına izin vermediklerini halbuki bu üssün anlaşmalarla Nato üssü olduğunu ve Türkiyenin böyle bir yetkisi olmadığını anlatmış, Türklere karşı Bayan Merkel'in çok yumuşak kaldığını ifade etmişti.

Bütün bu durumlardan anlaşılacak olan herşeyden önce tüm Avrupa'da Türk Hükumetine karşı çok büyük bir alerji var, heryerde, televizyon programlarında, radyolarda hatta bazı çok büyük tirajlı gazeteler bile 1.ci sayfadan Türkçe kelimeler kullanarak Türk Hükumetini kınıyor veya alay ediyorlar.

Şimdi bu düşünce tarzının Almanlar'da veya tüm Avrupa'da hemen değişmesi beklenemez.

2.ci dünya harbinde analarının, eş ve kızlarının işgal kuvvetleri tarafından ırzına geçildiği, ülkeleri 40 yıl bölünüp, ana ile oğul'un doğu ve batıda ayrı kaldığı, birbirleri ile konuşamadığı, mektuplaşamadığı, milyonlarca ölü veren Almanya'nın anasına ve babasına istediğiniz küfürü etseniz Nazi demekten çok daha az zarar vermiş olursunuz.

Türkiye ''Nazi kırıntıları'' diyerek Almanya'yı tam kalbinden vurmuştur. Almanlara karşı bu sözü son 65 yıldır hiçbir devlet adamı kullanmamıştır.  Alman Cumhurbaşkanı'da evvelki gün Mecliste buna değinmiş ve Türk Cumhurbaşkanının derhal ''Nazi'' ithamından vazgeçmesini istemiş ve ''bütün yapılanları yıkabilir'' sözcüğü ile açıkça tehdit etmiştir.

Tanıdığım Almanlar fevri hareket etmeyecekler, soğukkanlılıkla bekleyecekler ve ilk fırsatta bunun en ağır şekilde revanşını düşüneceklerdir.


İzlenme: 775
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR