MANŞET

ALMANYA HABERLERİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar bir süredir Almanya'dayım. İlk işittiğim aşağıdaki haberi sizlerle paylaşıyorum. Türk halkının da yurtdışında neler olduğundan haberi olması gerektiğine inanıyorum.

Almanya'nın Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin son 10 yılda etkili bir başarı hikayesini ortaya koyduğunu söyledi.

             Westerwelle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nin yeni hizmet binasının açılış töreninde, yaklaşık 70 yıl sonra Türk büyükelçiliğinin yeniden Tiergartenstrasse'ye taşındığını belirtti.

             Başbakan Erdoğan'ın büyükelçiliğin açılışına katılmak için Berlin'e gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Westerwelle, ''Türkiye son 10 yılda etkili bir başarı hikayesi yazdı'' dedi.

             Westerwelle, Türkiye'nin şekil veren bir güç haline geldiğini, Türk ekonomisinin geliştiğini ve Avrupa'nın en güçlü ekonomisi arasında yer aldığını vurguladı.

             Türkiye'de önemli reformların gerçekleştirildiğini, birçok şeyin de yapılması gerektiğini, ancak önemli aşamaların başarıldığını ifade eden Westerwelle, ''Türkiye, modernleşme politikasıyla İslam ve demokrasinin bağdaştığını gösterdi. Bu, çevresindeki milyonlarca insana ve daha ötesine ilham veriyor'' dedi.

             Büyüyen Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ olduğuna işaret eden Westerwelle, ''Almanya Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri. Yaklaşık 3 milyon Türk kökenli kişi Almanya'da yaşıyor. Çoğunluğu Alman vatandaşı. Onlar bizim toplumuzun dışında düşünülemez. Onlar bizim bir parçamız'' diye konuştu.

            ''Biz dini gelenekleri koruyoruz'' diyen Westerwelle, hep birlikte aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına karşı çıktıklarını, aşırılığa, hoşgörüsüzlüğe tahammül göstermediklerini söyledi.

             AB ile müzakerelerde 2 yıldan beri bir başlık açılmadığını ve Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşmaya yeni bir ivme kazandırmak istediklerini dile getiren Westerwelle, ''Bu durgunluk iyi değil. İki taraf için de kötü. Gelecek yıl bu durgunluğu aşmak için yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz'' dedi.

             Ankara, Berlin ve Brüksel arasında dış politika konularında daha yakın olmaya ihtiyaç duyulduğunun özellikle bugünlerde görüldüğünü vurgulayan Westerwelle, Arap dünyasındaki değişim konusunda yakın partner olunduğunu belirtti.

             Westerwelle, Suriye sınırındaki dramatik duruma dikkati çekerek, Almanların, NATO üyesi olarak Türkiye'nin tarafında bulunduğunu ifade etti.

             Guido Westerwelle, Türkçe, ''Yaşasın Türk-Alman dostluğu, biz birlikteyiz'' sözleriyle konuşmasını tamamladı.            

             Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da geçen yıl Almanya ile Türkiye arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 50. yıl dönümünün kutlandığını, gelecek yıl da Almanya ile 1763 yılında başlanan diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 250 yılını kutlanacağını hatırlatarak, ''Yeni büyükelçiliğin açılış tarihinin bu iki önemli tarihle aynı döneme denk gelmesini çok anlamlı buluyorum'' dedi.

            Yeni büyükelçilik binasının iki ülke arasında gelişen ilişkilerin kuvvetli simgesi olduğuna ve Türkiye'nin Almanya'ya verdiği önemi gösterdiğine inandığını ifade eden Karslıoğlu, binanın 23 ay gibi kısa bir sürede hizmete hazır hale gelmesinin yakın ilgi ve güçlü bir destekle olabileceğini, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dişişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer ilgililere teşekkür etti.

             Karslıoğlu, 1961 yılında Türkiye'den misafir işçi olarak Almanya gelen Türklerin bu ülkenin gelişmesine ve bugünkü gücüne ulaşmasında önemli rol oynadıklarını belirterek, bu kişilerin Türk-Alman ilişkisinde önemli yapı taşı olduklarını ve güçlü köprü görevi gördüklerini kaydetti.


İzlenme: 1074
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR