Almanya Genel Seçimleri

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar beklendiği gibi Almanya seçimlerini Hristiyan Demokrat Partisi kazandı yani şimdiki Başbakan Dr. Angela Merkel yine Hükumeti kuracak.  Hristiyan Demokratlar seçimden birinci parti çıkmalarına rağmen tek başlarına Hükumeti kuramıyorlar ve mutlaka bir koalisyon ortağına ihtiyaçları var. Bunu ya kendilerine çok ters gelen Yeşillerle veya daha yakın olan Sosyal Demokratlarla kuracaklar.

Başbakan Dr. Merkel fevkalade kararlı ancak halkına karşı çok yumuşak bir kişilik, zaten seçim kazanmasında bunun büyük rolü var. Almanya'da lakabı ''Papazın kızı'' dır zira babası eski bir Papaz.

Bayan Merkel fevkalade yumuşak ama kararlı tarzı ile Almanyayı kendisine hayran bıraktı, hatta yanlız Almanya değil tüm Avrupa ve Amerika kendisine, kadife gibi konuşması ve çözüm bulmalarına hayran. Bir kadın Başbakanın en az erkek kadar başarılı olacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Her demokratik ülkede kitleleri kendisine bağlamak ve seçilmek için bazı insanların diğerlerinden farklı ve çoğunluğu tesir altında bırakacak kişiliğe sahip olması gerekiyor Bayan Merkel'de bu var ama muhalefette yoktu. Muhalefette olmayınca seçimleri kaybetmeleri sürpriz olmuyor. Almanya'da bu netice bekleniyordu, birçok ciddi araştırma kurumu çok yakın neticeleri  evvelden açıklamışlardı.

Bu arada birçok Türk asıllı kişilerde Alman Federal Parlamentosuna seçilmiş oldular, şimdiye kadar hiç bu kadar çok Türk asıllı Milletvekili olmamıştı Alman Parlamentosunda. Ben kendi kendime soruyorum acaba bizim Meclis'te kaç kişi var böyle çifte vatandaş veya yabancı asıllı Türk olarak  ama bulamıyorum.  Sülalesi burada doğmuş, büyümüş Kürtleri ben yabancı asıllı olarak görmüyorum. 

Bu durumda Almanya'nın dış politikasında herhangi bir değişiklik beklememek gerekir.


İzlenme: 1237
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR