ALMANYA BAŞBAKAN ADAYI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz muhtemelen önümüzdeki hafta seçimlerde Almanya'yı yöneten adam olacak. Çok ilginç bir hayatı olan Schulz hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

 Kendisi 20 Aralık 1955 tarihinde Almanya'nın Eschweiler İlçesinde 5 çocuktan birisi olarak doğdu. Babası Polis memuru idi köyde çalışıyordu annesi ise ev kadını idi. Schulz 1974 yılında gittiği okulu orta kısmından terk etti.  Bir süre işsiz kaldı ve eski okul müdürünün yardımları ile matbaa meslek okuluna yazıldı. 5 sene sonra mezun oldu ve bazı yayınevlerinde çalıştı. 1982 yılında kızkardeşi Doris ile birlikte bir kitapçı dükkanı açtı ve 1994 yılına kadar ortak olarak kaldı.

1970 yıllarının ortasında Schulz alkolik oldu. Bunu hiç saklamadı, hayat mücadelesinde alkolik olduğunu itiraf etti.

1980 den beri Schulz alkol kullanmıyor.

Schulz , Peysaj Mimarı Bayan Inge Schulz ile evlendi ve bu evliliğinden 2 çocuğu var. Almanca dışında Fransızca, İngilizce, Hollandaca, İspanyolca ve İtalyanca lisanlarını fevkalade iyi derecede konuşuyor.

Schulz gençliğinde Futbol oynadı 12 yaş liglerinde Batı Almanya 2.ciliği kazandı ve hiç çekinmeden heryerde ''benim İncilim Futbol, Allah'ım da Wolfgang Overath'' demiştir. Dizindeki ve belindeki sakatlıktan dolayı futbolu bırakmak zorunda kaldı. Askerliğini de bu nedenle yapamadı.

Schulz 19 yaşında Sosyal Demokrat Partiye üye oldu ve doğduğu İlçede Belediye Meclisine seçildi. 1987 de ise Belediye Başkanı seçildi. 31 yaşında zamanın en genç belediye Başkanı oldu.

1994 Avrupa Parlamento seçimlerinde Parlamentoya seçildi, 2000 yılında Alman Parlamento Gurup Başkanı oldu.

2012 de Schulz büyük bir çoğunluğun oyları ile Avrupa Parlamento Başkanı seçildi.

2017 yılında Martin Schulz Sosyal Demokrat Parti Genel Kongresinde oyların %100 ünü alarak bir rekor kırdı ve Genel Başkan seçildi.

Şimdi önümüzdeki hafta ise Schulz Almanya Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı olarak Başbakan seçilme ümidi ile Başbakan Dr. Merkel'in rakibi olarak Federal Seçimlere giriyor.


İzlenme: 643
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR