ALMANLARIN SEÇİM TAHMİNLERİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar şimdiye kadar Alman araştırma kurumlarının tamamen tarafsızca yaptıkları araştırmalar sonucu nerede ise son referandum, seçim ne varsa 11 den vurmuş durumda. Yani çıkan neticelere çok çok yakın neticeleri evvelden bildirmişlerdi.

1 Kasım seçimleri için de düşündükleri bir neticeyi ileri sürüyorlar. Hiçbir siyasi parti tek başına iktidar olamayacak ve mutlak koalisyon gerekecek. HDP barajı yine geçecek. HDP ve MHP oyları 7 Hazirana göre azalacak ve AKP ile CHP ye gidecek ancak hiçbirinin tek başına iktidar olmasına yetmeyecek.

Cumhurbaşkanı seçim meydanlarına inip konuşmalar yaparsa AKP oylarının %40 altına dahi inmesi beklenebilir.

Seçim sonunda AKP ile CHP koalisyonu beklenebilir diye yazmışlar.

Yani burdan anlaşılanda 1 Kasım seçimlerinin tamamen boşuna bir masraf olduğu. Seçimlerin Haziran ile Kasım arasındaki 5 ay içinde insanların düşüncelerini değiştirmeyeceği kesin. Ayrıca birde Güneydoğu Anadoluda PKK ile asker ve Polisin savaşı var, orda da yüzlerce şehit var, sakat ne kadar bilmiyoruz. Bunun da iktidar partisine eksi olarak geçeceği düşünülüyor. Türk halkı savaş istemiyor, çocuklarının öldürülmesini istemiyor.  Bunun da sandığa ağırlıklı yansıması olacağını unutmayalım.

Bir diğer yandan dış siyaset geri tepmiş durumda, Suriye kontrolden çıkmış ve Ruslara geçmiş. O zaman bizim Suriye politikamız ileriyi görmeden kısır olarak yapılmış olduğu anlaşılıyor. Ruslarla sürtüşmemiz bizi zararlı çıkarır çünkü bazı aldığımız önemli maddeler var.  Bu Rus sürtüşmesi devam ederse bu da yine AKP'nin eksi h

Seçim neticeleri 7 Hazirana çok benzer olacak o zaman CHP ve MHP koalisyon kurup HDP'nin dışardan desteklemesine MHP yine hayır diyecek, bunu şimdiden söylüyorlar. O zaman tek çare CHP ile AKP'nin ortaklığı ki bu da uzun vadeli netice vermeyecektir.   Bu arada 17-25 Aralık olaylarının mahkemeye sevki ve daha birçok sorunlu durumlar var.

Anlaşılan çok açık ve net tek bir şey var, o da Türkiye'nin kuvvetli yeni bir siyasi partiye ihtiyacı olduğu.

Alman basının düşünceleri böyle.


İzlenme: 1078
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR