ALMAN PROFESÖRÜN KONUŞMASI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün İstanbul'da idim dönerken malum terör hadiseleri nedeni ile 3 saat önceden havaalanına geldik. Orda otururken yanımda bir Alman ceza hukuku Profesörü olan birinin telefon konuşmalarını duydum. Benim almanca bildiğimi tahmin bile etmeden rahatça konuşuyordu. Tabii tek taraflı olarak tercüme edip sizinle paylaşıyorum. Ceza hukuku profesörü olduğunu geçirmeye gelen  Türk hukukçudan sonradan öğrendim.

- İstanbul'dayım havaalanında uçak bekliyorum.

- Bu Türklerin düşünce tarzları bize çok ters, nasıl bizimkiler 1.ci dünya savaşında bunlarla birlikte olmuş anlayamıyorum.

- Terörden korkuyorlar, mani olmaya çalışıyorlar ama biliyormusun Türkiye'de insanların silah taşımaları ve bulundurmaları yasak değil. Para verip ruhsat alıyorlar. Sonrada terörden korkuyorlar. 

- Uçağa biniyorsun bir kısım insan silah teslim ediyor, inince alıyor. Bizim meslekte de dolu bu ülkede silah taşıyan.

- Biliyor musun sanki Polis koruyamıyor, herkes kendini koruyacak!

- Bilmiyorum belki yüzbinlerce silah ruhsatı vermişlerdir.

- Düzelmez kafa yapısı ile ileri gidemezsin, nereye kadar gideceksin? Yürümez bu iş Avrupa Birliğini bozar bu düşünce tarzı. Zaten bizimkiler anlamış biliyorlar, hiç sokulmuyorlar, alışverişe tamam diğer işler pass geç.

- Ben üç gündür burdayım, diploma törenine geldim bugün dönüyorum. Tatil filan yapmadım, biletimi almışlar bende değişiklik olsun diye geldim.

- İyi insanlarda var, onlarda görüyor durumu ama yapacak birşey yok. Elbiseyi yenilersin ama düşünceyi yenileyemezsin.

- Görüşürüz, kendine iyi bak.

Bu konuşmayı duyunca 85 milyon Almanın belki %80 inin düşüncelerini duymuş olduğuma inandım çünkü buna benzer o kadar çok konuşma duymuştum ki Almanya, İsviçre ve Avusturya'da...

İnsanların evlerinde veya üstlerinde silah taşıması...Bu nasıl bir iş? Neden? Tanıdığım ve silah ruhsatı olan bazı işadamlarına soruyorum, hiç silah atmadıklarını söylüyorlar. O zaman neden taşıyorsun diye sormak hem onları, hem beni utandırıyor.

''Efendim mafia zaten kaçak silah buluyor'' demek buna cevap asla değildir.  Silah öldürücü veya yaralayıcı bir alettir, çocukların bile oyuncak silahlarla oynamasına izin vermezken halka bunu evinde bulundurmak veya yanında taşıma müsaadesi vermek nasıl bir düşünce tarzıdır?

NOT: Bu yazıdaki konu 15 Temmuz öğleden sonra saat 14:00 sıralarda İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında geçmiştir.


İzlenme: 955
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR