Alman Milliyetçiliği

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar zaman zaman tarihten bahsetmek ve bilmeyenlerle paylaşmanın büyük faydaları olduğuna eminim. Rudolf Hess, Adolf Hitler'in 1.numaralı yardımcısı idi. 2.ci dünya harbi sonunda Almanya istila edilince Hitler hariç Hitler'in tüm yardımcıları ve komutanları yakalanmıştı. Nürnberg şehrinde müteffik kuvvetlerinin kurduğu bir mahkemede yargılandılar.

 Hitler'in 1.numaralı yardımcısı olan Rudolf Hess mahkemede sorulduğunda, ''Allah'ın vermiş olduğu mucizevi insan Hitler'e hizmet etmekten büyük gurur duydum, şimdi herşeyi bırakıp geriye dönüp yeniden başlasaydık yine yaptıklarımın aynısını yapardım, bir tek Allah'a hesap veririm, O'da beni dinledikten sonra haklı olduğuma kanaat getireceğine eminim'' demişti.  

Mahkeme neticesinde bazı idamlara karar verildi ve idamdan bir gün evvel Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Hermann Göring hap alarak intihar etti. Hap'ın hapishaneye nasıl girdiği bugüne kadar bulunamadı. İdam edilenler hep Almanya'yı Tanrı korusun şeklinde son sözlerini söyleyerek idam oldular.

 

Rudolf Hess, bazı hastalıkları olması dolayısı ile idam yerine müebbet hapse mahküm oldu. Zamanla hapiste kimse kalmadı ve Berlin'de koskoca hapisanede Rudolf Hess tek başına kalıyor ve kendisini Amerikan, İngiliz, Rus, Kanada ve Fransız askerleri koruyordu, bu yıllarca devam etti.  Çok yaşlanmıştı ve bir ara Almanya'da Sosyal Demokrat parti kendisini hapisten çıkarmak için girişimde bulundu. Müteffiklerin, Rusya hariç hepsi kabul ettiler ama Rusya israr etti kabul etmedi.  O zaman Almanya'da Hess'in oğlu verdiği beyanatta Rusya kabul etse bile babasının bir af kabul edip hapisten çıkmayı reddedeceğini basına bildirdi. 

Bir süre sonra 93 yaşında Rudolf Hess hapiste intihar etti ve öldü.

 

Eğer Nürnberg mahkemelerini inceleyecek olursak belkide dünya tarihinde eşine ve benzerine hiç rastlanamayacak şekilde bir milliyetçilik örneği okumuş oluruz. 

 

Sevgili okurlar, Almanları çok iyi tanımak lazım, ben şahsen Almanların bugün de eskisinden en ufak eksiği olmadan Milliyetçilik duyguları olduğuna inanıyorum ve dünyada hiçbir ülkenin Almanların Milliyetçiliğinin onda birine sahip olduğuna kesinlikle inanmıyorum. 

 

Nazi Almanya'sının propaganda bakanı olan Joseph Goebbels ve Magda Goebbels'in isimleri Helga , Hildegard , Helmut , Holdine , Hedwig , Heidrun  olmak üzere altı çocuğu vardı. Çocukların isimlerinin "H" harfi ile başlamasının nedeni ise karı kocanın Hitler'e karşı olan yoğun sevgisi nedeniyle idi.

 

Magda ve Joseph 1931 yılında Adolf Hitler'in tanıklığında evlenmişlerdi.  Joseph Goebbels Nazi Almanyası'nın yıkıldığı son ana kadar Hitler ile Berlin'de kalmış, Hitler'in intihar etmesinin ardından 1 günlüğüne Üçüncü Reich'ın Şansölyeliğini yapmıştı. 1 Mayıs 1945'te Berlin Başkanlık saklanma mahzeninde  son saatlerinde karısı Magda Goebbels önce altı çocuğunu potasyum siyanür ile zehirleyerek öldürmüştür. Hemen ardından Joseph Goebbels önce karısını sonra da kendisini vurmuştur. Karısının ve kendisinin cesetleri vasiyetleri üzerine yakılmıştır.


İzlenme: 1317
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR