ALMAN İSTİHBARATI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçenlerde yazmıştım Türkiye'de birçok insan batı medeniyetine kapalı, kafi bilgisi yok. Arada bir belki devlet gönderiyor, gidiyorlar oralarda bakıp geliyorlar. Benim kaç tane arkadaşım vardı Amerika'ya gittiler turist gibi gezdiler geldiler. Onlar en iyi nerede neyin ucuza satıldığını öğrendiler.

Benim 50 yılım geçti yurtdışında ve Türkiye'den gelen Bakanları bile gördüm bırakın öğrencileri veya memurları. Onları gördükçe Amerikalı ve Almanlarla konuşurduk ''bunlar gezmeye eğlenmeye gelmişler'' diye.

 

Geçen gün Almanya Başkonsolosluğu ve Alman Lisesi İstanbul'da Almanlar tarafından geçici bir süre için terör tehlikesinden dolayı kapatıldı. Gazeteler, televizyonlar hemen alay etmeye başladılar. Yani kendileri, kendilerinin birşey bilmediğini yazılı ve sözlü ilan etmiş oldular. Cumartesi sabahı da İstanbul'da canlı bomba patladı. Şimdi acaba halkın yüzüne nasıl bakacaklar.

 

Burada çok açık ve net görüyoruz, sen dünyanın en tecrübeli haber alma teşkilatlarından biri olan Almanların aldığı haberle alay edecek kadar ne biliyorsun? Ne tecrüben var?

Alman Haberalma örgütüne ''Bundesnachrichtendienst'' derler, kısaltılmışı BND yani Federal Haberalma Örgütü. Bunların işi Almanyayı Almanya dışından gelecek hertürlü kötülüğe karşı korumaktır. Almanyanın içi ile ilgileri yoktur, o işi yapacak başka guruplar vardır. İnanılmaz bir sistem ile dakik çalışırlar. Hiçbir yerde kendilerini afişe etmezler, çoğunun ailesi bile böyle bir görev yaptıklarını bilmez. Şimdi hiç şüphe yok haber onlar vasıtası ile Alman Devletine duyuruluyor onlarda  İstanbul'da ki Almanya Başkonsolosluğuna bildiriyor ve hemen Konsolosluğu ve Alman Lisesini geçici olarak kapatıyorlar. Bizim basında alay ediyor !

 

Keşke Almanların dediği çıkmasaydı ama bizim alay edenlerin de yüzleri acaba kızarmış mıdır?

 

Almanların bütün kurumları, yanlız haber alma örgütü değil,  eski Nazi disiplini ruhu üzerine kurulmuştur, dünyada disiplinin başarısı kadar hiçbir başarı yoktur. Bugün sporda bile dünya şampiyonu yapan sadece disiplinli çalışmadır. Palavra atmakla, ben bilirim demekle olsaydı o zaman Arap alemi dünya ve Olimpiyat şampiyonu olurdu. 

 

Burda bir kerre daha dünyayı iyi tanımadığımız ortaya çıkıyor ama yine de öğrenelim, kafayı değiştirelim yoksa kaybedeceğiz, ilerde çocuklarımızda kaybedecek diyemiyoruz.  Hep inatla ve herşeyi biz iyi biliriz iddiası ile hayatımız geçiyor.


İzlenme: 981
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR