ALMAN GAZETELERİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Alman gazetelerinde bugün bundan 5 yıl önce hunharca bir namus cinayetine kurban giden Hatun Sürücü’nün ölüm yıldönümü ile ilgili haberler var; Türk Futbol Federasyonu’nun, Alman Futbol Milli Takımı çalıstırıcısı Joachim Löw’e yaptığı teklif ve Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” projesiyle ilgili bir gelişme Almanya’da yayınlanan gazeteleri bugün meşgul eden haberler arasında.

Bundan 5 yıl önce bir namus cinayetine kurban giden Hatun Sürücü’nün ölüm yıldönümünü anmak amacıyla yaklaşık 100 kişi Berlin’de biraraya geldi.  Hatun Sürücü, sürdüğü yaşam tarzı nedeniyle ailesine ve aile geleneklerine ters düşmüş ve kardeşi tarafından kafasına sıkılan üç kurşunla katledilmişti.

 

 

Gazete keza Hatun Sürücü konusuna sayfalarında yer vermekle birlikte “Namusun Fazlası” başlığı altında meselenin Türkiye’deki sosyal yanına da değiniyor. İstanbul’dan yazan Thomas Seibert, ülkede işlenmiş olan çeşitli namus cinayetine vurgu yapıyor. Seibert’in vurguladığına göre Türkiye’de namus nedeniyle işlenen ve bu şekilde kayıtlara geçen cinayetlerin sayısı yılda 200 civarında. Yine aynı gazetenin Berlin Sayfaları’nda yer alan başka bir haberde “Asla Unutulmayacak Eylem” başlığı altında Sürücü’yü anma etkinliğine değinilmiş. Sözkonusu haberde Berlinlilerin, cinayetin gerçekleştiği sokağa Sürücü adı verilmesiyle ilgili taleplerinden de söz ediliyor.

 

 

Bir spor haberine bakılacak olursa, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) halen Alman panzerleri çalıştıran ve sözleşmesi yaz aylarında bitecek olan Joachim Löw ile sözleşme imzalamak için çaba sarfediyor. Alman Futbol Federasyonu (DFB) ile gelecek dönem için herhangi bir anlaşmaya varamayan ve morali oldukça bozuk olduğu basına da yansıyan Löw, bu durumdan son derece rahatsız.

 

Kültür sayfalarında yer alan bir haber ise Nobel Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk’u konu alıyor. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un aynı isimli romanında anlatılan, “Masumiyet Müzesi”nin kurulması amacıyla geçen yıl Ağustos ayında protokol imzalanmıştı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın tefrişatını üstlendiği Masumiyet Müzesi için Pamuk, kurumdan 350 bin Euro bütçe almış, ancak Fatih Altaylı ve Necati Doğru gibi gazetecilerlerle birçok ünlünün karşıt tavrı karşısında geri adım atarak projeden tamamen çekildiğini açıklamıştı.


İzlenme: 1201
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR