ALMAN EMNİYET MÜDÜRÜ İLE SOHBET

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Bay Seidel Frankfurt Emniyet Müdürü aynı zamanda Almanya Polis Akademisinde hoca. 20 yıldan beri ailesi ile tatile Marmarise gelirler. Marmaris eski Emniyet Müdürü Mustafa beyi de bir zamanlar resmi olarak 4 hafta süre ile Frankfurta davet edip misafir ederek son teknolojiler hakkında bilgi almasına yardımcı olmuştu. Hala birbirleri ile görüşürler. Bu yıl yine Marmarise geldi ancak ailesini getirmedi. Kendisine tekmelenen hemşire Ayşegül Terzi'yi sordum.

-Biliyorum burda hem yazılı, hem görsel basından takip ettim. Bizde Almanya'da olmaz böyle şeyler çünkü kadın kuvvetlidir ve büzülüp ağlamaz o da patlatır birkaç tane etraftaki insanlarda müsaade etmez. Bizde kadın ve erkek eşittir kadın sizde olduğu gibi erkekten korkmaz. Adalete gelince bana göre sizin yeni Anayasayı biraz geri bırakıp ceza kanunlarınızı uygun hale getirmenizde fayda var. Tutuklayıp, bırakıp tekrar tutuklamak bunu gösteriyor.

-Bu durumda Bayan Terzi'ye tekme atan kişinin hapisle cezalandırılması caydırıcı mıdır?

-Benim bir Alman vatandaşı ve Polis lideri olarak olarak şahsi düşüncem ağır para cezasının çok daha etkili ve caydırıcı olacağıdır. Parası veya malı yoksa o zaman hapis uygulanmasından yanayım.

-Türkiye'de erkeğin karısını dövmesi, öldürmesi bilhassa karı-koca arasında sizin tecrübelerinize göre nasıl önlenebilir?

-Bence önlenemez...Çünkü siz zaten dinde bile kadını erkekten zayıf görüyorsunuz. Camiilerde ibadette kadın hep arkada, bizde yanyanadır. Bunun verdiği psikolojik bir güç var sizin erkeklerde, bu bizde yok. Kadının yeri her ülkede çok önemli olduğunu anlamak lazım diye düşünüyorum. Bugün sizin Cumhurbaşkanınızı seçenlerin çok büyük bölümü kadınlar olduğunu biliyormuydun? Ama biz biliyoruz. Unutmayın sizin ülkenizin nüfusunun yarısı kadın.

-Türkiye'nin AB ye alınacağına veya AB vizesinin kaldırılacağına inanıyormusunuz?

-İnanmıyorum. Aksi halde Bayan Merkel bir daha seçim kazanamaz. Türkler kuralsız, kurallara uymaya küçük yaşta alıştırılmamışlar, bizde ise herşey kural. Bir defa mantık değişik. Bugün Almanya'da olan 2,5 milyon Türk'ün içinden yaklaşık 600.000 Alman vatandaşlığına alınabildi onların büyük çoğunluğu burada doğanlar veya küçük yaşta gelenler. Vize kalkarsa büyük işçi akını da önlenemez.

-Mülteci konusuna ne dersiniz?

-Bence Bayan Merkel'in korkmasına hiç gerek yok. İsterse AB hududunu kapatabilir, Yunanistana askeri destek verip Ege'den kaçanlarada mani olabilir.

-Seneye sizi tekrar Marmarise bekleyebilir miyiz?

-Herşey düzelirse elbette Türkiye ve Marmarisi tercih ederim ancak savaşa karışan bir ülkenin turist beklemesi bence normal olmaz.


İzlenme: 798
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR