ALMAN DİSİPLİNİ RANDEVU‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar,  yazımın başlığı "randevu" aslında Türkçe bir kelime değil, Fransızca'dan alınmış. Diğer birçok ülke karşılığını kendi dillerinde bulmuşlar ama biz Fransızcayı tercih etmişiz daha birçok kelimede olduğu gibi.

Almanların en büyük ve başta gelen disiplinidir bu randevu almak. 90 milyonluk Federal Almanyada istisnasız hiçbir hastane ve doktora randevu almadan gidemezsiniz. Böyle bir kanun yok ama halk arasında oluşmuş. Bizdeki gibi git kapıda sıra bekle işi yok. Acil durumlarda ise her hastanenin acil kısmı var ve beklemeden muayene olmak mümkün.

Bir de bizi düşünüyorum, hastanenin kapısı maç bileti gişesi gibi ama hepsi hastalar ve sıra bekliyorlar. Hiçbirinin acil durumu yok, olsa acile giderler ama doktorla konuşmak istiyorlar ve bekliyor bekletiyorlar.  Bizde randevu olsa bile kim uyacak?

 

Alman doktorda sekreterinde azami ölçüde randevuya uymak için emek veriyorlar. Hastanelerde veya doktor muayenehanelerinde hiç birikme yok. Birikme yok derken hasta az sanmayın. Bir doktora randevu almak için aradığınızda 3 ay sonraya veriyor. Belkide acele para kazanma hırsı olmadığından hastalarına zaman ayırıyor ve hepsini birden alıp daha fazla para kazanmak yolunu tercih etmiyor.

Bizde de böyle olmuş olsa herkes rahat edecek randevuyu alıp beklemeden doktor ile konuşacak veya muayene olacak ama olmuyor yani herşey eğitim değil. Bazen eğitimlilerde işlerine gelmeyince kendilerini zora sokmayıp hemen bir cevap buluyorlar.

Hükumet şimdi Marmarayı açıyor elbette büyük başarı ama sağlığı daha fazla reforme etmesi ve yarıda bırakmamasıda en az Marmaray kadar önemli.

Herhangi bir siyasi parti oy almak istiyorsa öncelik herzaman sağlığın olmalıdır.


İzlenme: 1310
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR