ALKOL YASAKLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar hükumetin son günlerde alkol ile ilgili bazı yasakları çok büyük yanlışlar içermektedir. Herşeyden evvel bilhassa Türkiye'de yasaklara biraz fazla önem vermek gerekir zira Türklerin genleri her yasağa uygun değildir. Bunu tarihte yaşayarak görenlerden biriyim.

12 Eylül 1980 tarihine kadar Türkiye'de Amerikan sigarası, yabancı para alışverişi, yabancı alkollü içkiler yasaktı. Bulunduranlar veya satanlar derhal yakalanıp savcılıklara teslim edilirdi. Ama buna rağmen o zamanki İstanbul nüfusunda bugünden daha çok yabancı içki ve sigara kullanılırdı. Beyoğluna veya herhangi bir yerden istediğiniz marka Amerikan sigarasını satın almanız mümkündü. TIR'larla getirilir ve satılırdı. Bu işten zengin olan çok insan vardı.

Sonra serbest bırakıldı ve belkide içki ve sigara kullanımı azaldı. Yasaklarla bu işin olmayacağı daha o tarihte tabak gibi ortadaydı.

Şimdi kalkıp yasaklar koymak tam tersine içmeyeni de azdıracak ve içki ve sigaraya merak uyandıracaktır.  Eskiden ortaokullarda bile tuvaletlerde sigara içilirdi, ağır cezalar olmasına rağmen ve birçok genç oralarda sigaraya alıştı.

Sigara ve içkinin insan sağlığına büyük zarar verdiği kesin, en ufak şüphe yok ama bu yasaklarla önlenemez tam tersine kullanmayacak olanlarıda kullanmaya ve meraka sevkeder.  Bunu önlemek sadece eğitim ve kültürle olur.

En basit örneği uyuşturucudur, yasaktır ve ağır cezalar vardır ama önlenebiliyormu? Bugün resmi kaynakların açıklamasına göre yanlız Almanya'da satıcılar hariç tam 200.000 bağımlı var, bunlar hergün uyuşturucu bulmak zorunda ve buluyorlar. Üstelik bunları yakalamak ve uyuşturucunun ülkeye girmesini önlemek için tam ve en modern teknolojik teçhizatlı onbinlerce uzman bireyler olmasına rağmen.

Amerika gibi hertürlü alkol ve sigarayı nüfus hüviyet cüzdanı ile 21 yaşını doldurmuş olanlara satarsın aksi halde gözünün yaşına bakmaz satana büyük para cezası getirirsin, anlarım ama çeşitli diğer yasaklar bunları çok daha cazip hale getirecektir.

Daha evvel yazmıştım. Dünyanın en ileri gelen gen teknolojisi Profesörleri içinde Türklerinde olduğu bazı ülke vatandaşlarını genetik teste sokmuşlar. Gelecek yazımda bu testin neticesini tekrar sizlerle paylaşacağım.


İzlenme: 1171
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR