ALKOL YAPIMI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar belki çoğu insanımızın aklına getirmediği bir gerçek var. Türkiye'de alkole büyük zamlar geldi, belki de şu anda tüm Avrupa ülkeleri arasında en pahalı alkol satışı Türklerde.

Ben fiyatlarını iyi bilmiyorum ama duyuyorum. Rakı fiyatları inanılmaz artmış. Bira fiyatlarına gelince Avrupa ve Amerika'da doktorların böbrekleri çalıştırır, su içemiyorsanız bol bol için dedikleri Bira fiyatını sizlere şöyle açıklayabilirim. Almanya'da yarım litre teneke kutu bira 0,29 Cent yani 1.78 Türk lirası. Türkiye'de ise aynı miktar teneke bira nerede ise 8,--TL. Arada çok büyük bir fark var.

Türk halkı bunu da çözmüş, kendileri evde yapıyorlar...

Şimdiye kadar Marmaris olsun, İstanbul veya İzmir olsun kiminle konuştu isem hepsi evinde yapıyor. Bira biraz uzun sürdüğü için şikayet ediyorlardı ama Rakı için hiçbir şikayetleri yoktu ve bir büyük şişeyi 25,--TL sına mal ettiklerini söylediler.

Bu durumda Türkiye yakında özel alkol imal yerleri olarak aileleri gösterebilecek.

Rakı çok büyük para bu parayı verip alacak insan parmakla gösterilecek kadar az veya alkolik bağımlılar. Onun dışında Rakı veya Bira içmek isteyenler evlerinde hazırlıyorlar.

Yunan adalarına baktığınızda orda da bu fiyatlar yok, çok daha ucuz.

70'li yılları anımsıyorum Amerikan sigarası, Amerikan viskisi yasaktı ama heryerde gizli satılırdı. 12 Eylül'de bile mani olamadılar.

Bizde  bu şekilde fiyatları arttırırsanız mutlaka bu durumu delecek bir yol bulacaktır Türk insanı.  Bulmuştur da...

Yakında mahalle içi elden satışlar ufak ufak başlayabilir.


İzlenme: 342
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR