ALKOL VE UYUŞTURUCU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yakın zamanda misafir olarak katıldığım Australya'daki Amerikanın Narkotik toplantısında yaklaşık (3) gün süre ile tartışıldı. Bu konu çok hassas bir konudur. Alkol ve uyuşturucu ile ilgili önemli kararlar alınırken mutlaka uzmanlara danışılmalıdır aksi takdirde birçok insanın kanına bilmeyerek girilmiş olur.

Amerika'da bu konuda 1990'larda önemli bir toplantı yapılmıştı. Çeşitli devlet kuruluşlarından, ordu'dan işi bilenler katılmıştı.

Bu toplantıda uyuşturucunun nasıl yayıldığı ve kimleri etkilediği, nasıl önlenebileceği veya azaltılacağı hakkında konuşmalar yapılmış, düşünceler anlatılmıştı. Toplantı 4 gün arka arkaya devam etmişti.

Neticede kısaca asla alkole zam yapılmaması istisnasız bütün uzmanlar tarafından dile getirildi. Alkole yapılacak hertürlü zam insanları uyuşturucuya yönlendireceği yüzlerce örneklerle, kısa fimlerle anlatıldı.  Amerikan Devlet yetkilileri daha toplantının ortasında zam fikrinden vazgeçtiler.

Amerikan Silahlı Kuvvetler temsilcisi Amerikan askerlerinin bulunduğu hiçbir yerde alkole zam yapılmayacağını tam tersine PX'lerde vergisiz ve indirimli olarak satılacağını ifade ettiler. Bir şey yasak etmeninde akıllıca yolları bulunduğu herzaman dile getirildi.

Tüm uzmanların istisnasız söylediği alkol kullanımının azalması ile uyuşturucu kullanımının artmasının bir denge olduğu idi.

Şimdi Türkiye'de sergilenen manzara bu... Alkol fiyatları belki de Avrupa'nın en yüksek fiyatları ve hergün yazılı ve görsel basında tonlarla uyuşturucu yakalandığı bildiriliyor.

Bu yakalananların, yakalanmayanlardan çok daha az olduğu da unutulmamalıdır.

Alkol fiyatlarına zam yapmak uyuşturucuyu cazip hale getirmek, kaçak içki yapılmasının yolunu açmaktır.  Bugün kaçak içki yapanların sayısı Türkiye'de tarihinde hiç olmadığı kadar artmıştır, hemen her mahallede evlerde içki yapılmaktadır. Uyuşturucu da ise vergi yok, fatura yok, alan ve satan belli değil. Pahalı olan alkol, uyuşturucuya imkan sağlamakta, meydanı açmaktadır.

Vergi alabilmek için bu konuda derin bilgi sahibi olmadan hareket etmek telafisi imkansız yaralara sebeb olur ve olmaktadır.

Bugün Türkiye'de uyuşturucu kullanımı ve satışı bitmemiş, azalmamış tam tersine çoğalmıştır. Eskiden bu kadar değildi daha çok yurtdışına kaçak gidiyordu, şimdi ülkemizde tonlarla yakalanıyor...

Türk hükümetinin yapması gereken acilen alkol vergilerini düşürüp bu vergi gelirini başka yerden temin etmesidir bu şekilde fiyatları arttırarak ne alkol, ne uyuşturucu, ne de sigara kullanılması önlenilemez, tam tersine ulaşılması zor olanlar cehalete cazip gelecektir.

Aksi takdirde kadın cinayetleri, tacizleri, kavgalar, bıçaklamalar artacak ve geç kalınmış olacaktır.


İzlenme: 286
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR