ALKOL FİYATLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar hayatımın büyük bir kısmı Uluslararası Narkotik ile mücadelede geçti.  Eğitim kısmı hariç tam 37 sene.

Uyuşturucu dünyada insanlık için en büyük kötülüklerin belkide başında gelir.

Çocuk olduğu için az ceza alması düşünerek 14-15 yaşındaki çocuklarına uyuşturucu sattıran babaları da gördük.

Daha enjektörü damardan çekemeden tuvaletlerde ölen genç kızlarıda...

Geçen gün televizyonlarda Türkiye'de tonlarla uyuşturucu yakalandığı bildiriliyordu. 2018 yılı içinde rekor derecede uyuşturucu yakalanmış sadece Türkiyede...

Bu bilgileri görünce ülkemizde Alkole yapılan zam ve fiyat artışlarının çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu zamlar ve astronomik alkol fiyatları gençleri, hatta yaşlıları dahi, daha ucuz ve vergisi olmayan uyuşturucuya ittiğini görüyoruz ve göreceğiz.

Alkole yapılan büyük vergi zamları yanlıştır, insanları uyuşturucuya yönlendirir.

Bunu Avrupa ve Amerika'da şahsen meslek hayatımda yaşadım, gördüm.

Bunu çok iyi anlayan ve tavsiyeleri dinleyen Amerikan yönetimi belli sayının üzerinde askerleri bulunan her yere Post Exchange yani (PX) kurarak askerlerin buradan en ucuz şekilde, vergisiz alkol almalarını sağladılar. Bu şekilde askerlerin uyuşturucuya yönelmelerine büyük ölçüde mani olundu.

Muska şeklinde paketlenmiş eroinler Avrupa ve Amerika'nın hemen heryerinde sokaklarda, barlarda satılıyordu.  Para bulamayanlar alışveriş merkezlerine girip hırsızlık yapıyor sonra eskicilere ölü fiyatına satıp uyuşturucu alıyorlardı. 

Askerlik yapmak istemeyen ama o zamanlar zorunlu olan askerlik yüzünden onbinlerce Amerikalı asker alkol bulamazsa uyuşturucuya başvuruyordu. Avrupalıların sattığı alkol ise vergili ve pahalıydı.

Uyuşturucu alan Amerikalı askerler hem Amerika'da, hem Avrupa'da büyük suçlar işliyorlardı.

1960' lı yıllarda Frankfurtta bulunan mahkemesi devam eden sanıkların tutulduğu Gutleut isimli kışla içindeki askeri hapisane tamamen dolmuştu, boş yer yoktu.

Uyuşturucu ile mücadelede en iyi çarelerden birisi alkol fiyatlarını düşürmek ve uyuşturucudan daha ucuz ve kolay elde edilmesini sağlamaktır. Bu pisliği kullanmak isteyenler genelde dertlerinden uzaklaşmak için kullanırlar ve kullanırken de bağımlı olurlar.

Uyuşturucu bağımlısı, uyuşturucu alacak para bulamadığı zaman rahatça insan öldürebilir. Alkol bağımlısının ise zararı genelde kendinedir ve başkaları ile uğraşacak hali olmaz.

Çok uzun yıllar mesleki olarak yaşadıklarıma göre alkol fiyatlarını herhangi bir şekilde yüksek tutmak uyuşturucu satışına destek olacaktır.


İzlenme: 352
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR