ALİ KOÇ VE FENERBAHÇE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar son Milli maçlarda bütün Türkiye ve dünya gördü ki Futbol'da 80 Milyonluk bir ülke olarak gerçekten çok zayıfız ve oyuncu yetiştiremiyoruz. Bu durum yeni değil hep böyleydi. Ülkede dış dünyanın gelişmelerini takip edecek kapasitede lisan bilen antrenör olmadığı yıllardır bütün çıplaklığı ile görülüyor.  O zaman bu Milyon Eurolar nasıl uçuşuyor Futbol'da derseniz onu bilemem ama hakkeden bence yok.

 En önemli konulardan biri de bir makamda çok uzun süre oturmamak ve yeniliklere açık olmaktır. İster Belediye Başkanı, ister Kulüp Başkanı kısa süreler görev yapmalı ve yerlerini gençlere bırakarak yeniliklere açmalıdırlar. Bunda Galatasaray diğer kulüplerden çok daha önde.

Fenerbahçe son 15 yıldır Futbol'da maalesef başarılı olamadı, çok büyük taraftar ve seyirci kaybına uğradı. Bu arada Basketbol ve diğer Amatör sporlar elbette önemli ama kitlelere hitap eden Futbol olduğunu unutmamalı.  Fenerbahçe bunu unuttu. Unutur unutmaz zaten seyirci sayısı radikal şekilde düştü.

Şimdi Ali Koç'un Başkan olması ile Fenerbahçe yine eski günlerine kavuşacak ve seyirciyi tekrar kazanacak bunda şüphem yok.  Hakemlerle veya diğer Federasyon görevlileri ile kavga etmeden dostça işleri yürütecek ve Fenerbahçeyi çok daha popüler duruma sokacaktır.

Ali Koç Türkiye'nin çok esaslı ve temeli sağlam bir ailesinden gelmekte. Orada yetişmiş ve profesyonelliği tamamen çekirdekten öğrenmiştir. Bundan dolayı da iş taksimini en iyi şekilde yapacak ve kendisi çok iyi bir denetleyici olacaktır.

Futbolda ilerlemek, başarılı olmak önce altyapıdan başlar. 350.000 Nüfuslu İzlanda gelip bizi kendi sahamızda yenerken bunu bütün çıplaklığı ile görmemiz gerekir. Antrenörlerimizin olmazsa olmazı çok iyi yabancı dil bilmeleri ve iyi eğitimli olmalarıdır. Yabancı dil bilmeyen bir antrenörün ne altyapıda, ne üstyapıda Türkiye'de başarılı olması düşünülemez.

Eğitim sistemi de elbette bunda büyük rol oynamakta. Sabahtan akşama kadar okullarda dirsek çürüten öğrencilere antrenman yapacak ve sporla uğraşacak vakit bırakılmamaktadır. Sonra da neden bizde iyi sporcular yetişmiyor diye sorup durmaktayız.

Yine geniş açıdan bakıldığı zaman Türk antrenörler bugüne kadar çok az bile denemeyecek kadar başarılı olabildiler. Gelen yabancı antrenörlere hemen muhafız gibi bir Türk yardımcı verildi.

Ali Koç'un bu ve benzer durumlarda son sözü söyleyerek futbolu ve Fenerbahçeyi ileri götüreceğine inanıyorum.

Ali Koç herşeyden önce gençtir ve başarıya ulaşmak onu çok fazla memnun edecektir, bunun içinde elinden gelenin en iyisini yapacaktır.


İzlenme: 788
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR