ALİ ACAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar, geçen gün televizyonlarda Bodrumu hatta Amerika'yı izliyorum, sel basmış sokaklarda kayıklarla geziyorlardı. Daha önce de Ankara sokakları rezalet durumdaydı...

Aynı gün akşam ise Marmaris’e bardaktan değil de fıçı'dan boşalırcasına yağmur yağdı.  Hortum bile vardı...

Hiçbir yeri su basmadı diyebilirim çünkü bilhassa araba ile Marmaris’i dolaştım ve gördüm.

Ali Acar benim babamın oğlu değil, kendisi ile eski Marmaris Koleji Genel Müdürlüğü yaptığım zamandan merhabam var. Eğer Marmaris suların altında kalmadı ise bu sadece Ali Acar ve ekibinin başarısıdır.

Eleştirmek çok kolaydır ama takdir etmek bilhassa Ortadoğu ve Arap ülkelerinde en zor işlerden biri hatta birincisi.

Bu durumu sadece ben değil, tüm Marmarisliler görüyorlar.

Çocukken, yıllar önce yaşlı bilge insanlar anlatırdı;  Hz. Muhammed sokakta bir arkadaşına rastlamış. Konuşurken arkadaşı başka bir arkadaşının Hz. Muhammed için çok kötü sözler söylediğini söyleyince Peygamber efendimiz "ama ben ona iyilik yapmadım ki" demiş.

Yani anlaşılan iyilik yapan nedense kıskanılıyor.

Eskiden Marmaris’in giriş yolu tek yoldu ve Kaymakamlığın yanından geçip deniz kenarına gelirdi. Şimdiki Marina'nın yerinde tekneler yapılırdı, kızaklar vardı. O zamanlar yağan oldukça kuvvetli bir yağmurda Marmaris’in merkezinde bulunan Maliye'yi bile su basmış, dosyalar su içinde kalmış büyük kepazelik yaşanmıştı. Belki de şimdi Maliye'nin bir tepeye yapılmış olması bundandır.

Şunu da unutmayalım Marmaris'te seçimlerde oy kullanacak çoğunluğun yarıdan fazlası Marmaris doğumlu değil. Marmaris ve Bodrum artık İstanbul’a benzemek üzere. Trabzonlu CHP adayı ve Erzincanlı AKP adayı orada Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylar..

Aradan bayağı uzun zaman geçti, Özal Hükümeti geldi, ANAP geldi, sel ve yağmur bakımından hiçbir şeyde büyük değişiklikler yapılmadı, yapılsa bile sele karşı yapılmadı.

Bunu ilk düşünen Ali Acar oldu. Marmaris'in nerede ise her tarafı kazıldı, kanallar yapıldı. Geçen gün yağan kuvvetli yağmur suları halka hiçbir zarar vermeden aktı gitti.

Bu bir emektir, yurduna karşı sevgidir. Birçok hatta çoğunlukla insanların "bana ne, benden evvel yapılmamış, benden sonra yapılır, suya sabuna dokunmayayım" dediğini şahsen kulaklarımla çok duymuşluğum var.

Elbette merhum Karadinç’i unutmayalım onun da katkıları ve emekleri Marmaris'te kanalizasyon ve arıtma yapılmasında büyük rol oynadı.

Bence seçimlerde hangi partiden olursa olsun Marmaris'te Ali Acar beyin şansı fazladır. Önemli olan bu gibi insanları küstürmemek tam tersine kazanmaktır.


İzlenme: 417
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR