AKILLI TELEFON HASTALIĞINA ÇÖZÜM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar son zamanda herkesin elinde bir akıllı telefon ve günün hangi saati olursa olsun kafalar önde ve parmaklar telefonun ekranında birşeyler arıyor. Hepsini bir tarafa bırakın araba kullanırken telefon kullananlar gerçekten cinayete teşebbüsle yargılanmalı diye düşünüyor bilhassa Almanlar.

Dikkat edecek olursanız yanlız Futbolda değil, hemen her teknolojide de Almanların üstüne yoktur. 2.ci dünya harbinin sonunda küçükken İlkokulda anlatırdı o zamanın hocaları, derlerdi ki ''Alman Profesörlerin Amerikalılar çoğunluğunu, Ruslar azınlığını alıp götürdüler''.

Şöyle bir düşünüyorum Otto Hahn, Werner von Braun, Rudolf Benz, Konrad Wilhelm Röntgen, Albert Einstein ve daha birçokları dünyadaki en önemli teknolojilerin mucitleri.

Eğer bugün Amerika süpergüç ise bunu bence tamamen Alman Profesörlerin icatlarına borçlular. Çoğunu götürdüler Amerikaya, müthiş imkanlar tanıdılar onlarda çalışmalarına orada devam ettiler.

Herşey bir tarafa geçen gün bir Alman arkadaşımla bir yere gidiyorduk, kapıdan geri döndü ''en önemli şeyi unuttum'' dedi. Merak ettim gelince sordum neyi unuttuğunu. Cebinden küçük bir sigara paketi kadar metal bir alet çıkardı. Üzerinde küçük bir de anteni var. Bu nedir diye sordum:

Verdiği cevap: Bu modern jammer yani benim yanımda 20 m2 içersinde hiçkimse ne telefonla konuşabilir, ne de çevrim içi olabilir.

Taksiye binse takside hiçbir cep telefonu çalışmıyor, otobüse binse aynı, trene binse sadece kompartımanda telefonlar kilitleniyor. Kullanmak isteyen uzaklaşacak, 20 m2 dışına çıkacak o zaman kullanabiliyor, çünkü frekansı bozuyor.

Yani cep telefonu icad edildi ama hemen karşılığında onu bloke eden jammer de icad edildi.

Fiyatını sordum Almanya'da peynir ekmek gibi satılıyor ve ucuz dedi. Herkesin cebinde toplu taşıma araçlarına binerken ceplerinde açıyorlar dedi.

Kimin cebinde olduğu da bilinmiyor. Herkes kafasını dinliyor.

Çok yakında bu cihazlar daha da küçülecek ve bir çakmak kadar olacak dinsizin hakkından imansız gelecek misali cep telefonları ile heryerde konuşulamayacak.

Ben şahsen kimsenin telefon konuşmasına karışmam ve herkes hürdür ama araç kullanırken konuşanlar için bir insan olarak mutlaka cinayete teşebbüs suçlaması isterim.

Bunlar için mutlaka yeni kanun çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılmasını isterim.  Nerede ise tuvalette bile konuşacaklar veya çevrim içi mesajlaşacaklar.

Almanların icadı ile araç içinde telefonla konuşan başka bir araca yaklaştığınız zaman onunda telefonu kapanıyor.

 

İşte bunun için ben bu cihazı çok sevdim.


İzlenme: 455
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR