AHLAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar her toplum, her ülke için ahlak en önemli faktörlerin yine en başında gelir. Ahlakı yıpranmış hiçbir ülke ayakta kalamayacaktır. Türkiyemize baktığımız zaman bilhassa gençlerde ahlak yıpranması çok açık ve net şekilde görülüyor.

Okullarda din ve ahlak dersleri var ama bu dersler tamamen din üzerine kurulu, ahlakı dinden alması bekleniyor öğrencinin. Bu da en büyük yanlış.

Birçok Psikolog ve Profesörler çocukların sorgulamasını istiyor ancak o şekilde çağdaşlığa geçeceğimizi iddia ediyorlar. Bu da belli bir yere kadar ama o limitten sonra işi dejenere eder.

Sorgulama belki iyi olabilir ama iş dine gelince hiçbir kanıt olmayan dinde nasıl sorgulama yapılacak ve nasıl cevap verilecek?

Bunu hiç düşündünüz mü?

Yalnız bizim dinimiz değil tüm dinleri sorguladığınız zaman el ile tutulabilen kanıt yok. O zaman çocuklara ne diyeceğiz?

Ahlak herşeyden evvel anne ve baba tarafından çocuğa verilir ve öğretilir tabii kendilerinde varsa. Yoksa o zaman yapılacak fazla birşey yoktur.

Bugün Türkiye'de 79 Milyon nüfusun benim düşünceme göre en az 50 Milyonu büyükanne ve büyükbabalarının mezarının yerini bilmez ve bayramda akıllarına bile gelmez.

İşte size Ahlak'ın en önemli kısmı...

Eğer bir şahıs kendi ana, baba, büyükanne ve büyükbabasının mezarlarını bilmiyorsa, Bayramlarda gitmiyorsa o zaman nasıl bir ahlak beklersiniz? Cepleri para dolu bile olsa, çeşit çeşit fabrikaların sahibi bile olsa ahlak olmayınca neye yarayacaktır?  Ben size çok acı şekilde cevap vereyim aynı Suriye, Libya veya Irak gibi olacaktır bu tiplerin ülkesi. 

Ülkesini terketmeye kalksa gittiği heryerde küçük görülecektir.

Ahlak önce aile içinde aile büyükleri ile başlar.

Türkiye'ye bakıyorum Bayramlarda eskiden aile büyüklerinin mezarları ziyaret edilir, sonra yaşayan aile büyüklerine gidilip elleri öpülürdü. Şimdi Bayramlarda gezmeye tatile gidiliyor.

İşte size ahlak...

Sonumuz hayır ola...  


İzlenme: 917
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR