ADALET HAKKINDA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 
Sevgili okurlar geçen gün iyi tanıdığım halen bir Alman Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim arkadaşla sohbet ediyoruz. Bana sordu, gazetede yazıyorsun eleştiriyorsun ama örneğin "adalet yok veya az var derken bunun nedenlerini anlatıyor musun?"  
 
Devam etti, "daha geçen gün okudum Türkiye'de günde toplam 5 Milyon gazete okunuyormuş, nüfus ise 80 Milyon, bu demektir 75 Milyon gazete okumuyor. Bizim de nüfusumuz sizden biraz fazla ama sadece tek bir gazetenin günlük tirajı 7,5 Milyon. Eğitim sisteminizin de hiç iyi olmadığı yazılıp çiziliyor. İster yerel, ister ulusal olsun gazeteler bir okul gibi olmalı, halkı bilgilendirmeli". 
 
Bende kendisine, tavsiyelerinin ne olacağını sorduğumda;... 
 
"Örneğin hemen hemen tüm batı dünyasında Türkiye'de Adalet yok veya az var deniyor. Şimdi bunu söylemek yetmez, herkes her istediğini söyler, ama doğru mu, yanlış mı, bunu halka anlatmak ve onların düşünerek karar vermelerini sağlamak önemli.  Sizin yazarak kendi istediğiniz yöne yönlendirmeniz doğru olmaz çünkü unutma karşınızda 75 Milyon gazete dahi okumayan insan var..." 
 
"Ben olsam bu konuya şu şekilde girerdim. Bir Türk ailesi, elektrik parasını devamlı aksatmadan öderken, bir ay bir sıkışıklık olmuş ve ödeyememiş. Bir hafta sonra elektrik idaresinden gelip evinin elektriğini kesmişler. Şimdi bu adalet midir, değil midir? Bunu sorgulayacaksın ama cevabını sen vermeyeceksin... 
 
Adalet'in sadece bir ceza verme mekanizması olmadığını, eşitliğin, haklılığın insanca ve medenice şekilde tatbikinin sorumlusu olduğunu düşünmelerini sağlayacaksın. 
 
Okuyanı düşündürüp kendi düşüncesini yapılandırmasına sebep olacaksın. Bunu yaparsan yanlız köşe yazısı yazmamış, insanların düşünüp sorgulama ve yapılandırma kabiliyetlerini cilalamış olursun. Bu tek bir kişi dahi olsa, sizin dediğiniz gibi damlaya damlaya göl olur..." 
 
"Şimdi gelelim aramızdaki konuşmaya. Kuvvetle tahmin ediyorum belirttiğim şekilde olursa Türkiye'de elektriği keserler. Aynı durum Almanya'da olursa elektriği kesmeleri için önce yazılı olarak uyarıp, müddet vermeleri şart. Bu zaman içinde ödemediğinden dolayı maddi bir ceza eklenebilir ancak faturayı ödemedi diye hemen adaleti dikkate almadan elektriği kesmek hem bizim, hem evrensel adalet anlayışına uymaz. Bugün bir bankadan aldığınız krediyi bile zamanında ödemezseniz ihtar çekilir sonrada Adalete başvurulur. Banka kendi iradesi ile evinize gelip haciz uygulayamaz, herşey Adaletin kararı ile olur". 
 
"Bu şekilde adaletin ne kadar önemli ve herkese ne kadar lazım olduğu anlatılabilir". "Adalet deyince hemen siyasi olayları ortaya dökmek hem doğru değil, hem de Adalet sadece siyaset için değildir. Benim verdiğim elektrik kesme, çok güzel bir örnek adaleti anlatmak için.  İnandığım bir Türk, faturayı ödemeyince, ihtarsız ve süre vermeden kabile usulü hemen elektriği keserler derse, o zaman bende hiç düşünmeden, açıkça Türkiye'de Adalet doğru işlemiyor, derim hiç çekinmem. Zaten batının yaptığı da bu". 
 
Alman hakim arkadaşın düşüncesini aynen paylaştım... 


İzlenme: 232
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR